Atatürk’ün Aracının Ahşap Replikası Kırşehir’de Sergilenecek

Gerçeğine makul biçimde yapılan ve Kırşehir Belediyesi’hangi armağan edilen Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde kullandığı 40 DEDE 001 plakalı aracın ahşap replikası, Neşet Ertaş Firez Müzakere Merkezi’nde sergilenecek.

Yaklaşık üç kamer kabilinden benzeri sürede gerçeğine makul biçimde yapılan ve Kırşehir Belediyesi’ne atıfet edilen Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde kullandığı 40 DEDE 001 plakalı açacak, Neşet Ertaş Ekin Konferans Merkezi’nde sergilenecek. Aracın ahşap replikasını işleyen Sinan Saika, şunları söyledi:

“Orijinali Anıtkabir Müzesi’nde bulunan ve Celil Önderimiz Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde kullandığı bu şalter orijinalinin uygun ölçülerine akla yatkın ahşap versiyonudur. Kırşehir Ahi Evran Külliyesi Zanaatkarlar Çarşısı’nda atölyemiz var. Üç mahiye tıpkısı sürede aracımızı Atölyemizin önünde yaptık ve bu benim çocukluğumdan beri taşıdığım bire bir hayaldi. Bugüne talih oldu ve Atamıza olan borcumuzu bire bir nebze birlikte ödeyebilmişsek ne mutlu bize. Aracın yapımı sırasında da Kırşehirli hemşehrilerimiz aracılığıyla sakil bağlam gördü. Türkiye’dahi bu aracın ahşap versiyonu ilk kez yapıldı. Neşet Ertaş Hars Musahabe Merkezi’nde sergilenmesinin amacı bile hele gençlerimizin, öğrencilerimizin ve hemşehrilerimizin kalın müzakere ettikleri aynı düz olmasıdır.

Sağ olsun ilkin Uray Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu olsun, Belediye Başkan Yardımcılarımız olsun manevi katkılarını üzerimizden on paralık kalık etmediler. Akıbet kendisine üstelik yaptığım ara bulucu Kırşehir Belediyesi’hangi bağış ettim ve bire bir hatıramız olsun istedik. 40 DEDE 001 plakalı bu vasıta Neşet Ertaş Ekin Müzakere Merkezi’nde süresiz yerine hemşehrilerimizin ilgisine sunulacak ve sergilenecek. Vatandaşlarımızın aracımızı yakından görmeleri ve fotoğraf çektirmeleri de iyice olacak. Ulu Önderimiz Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk anısını buradan bu vesileyle üstelik hayat ve yaşatma şansına dahi ehil olacağımızdan etraf çok mutluyum.”

Share: