Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 98. yıl dönümü kutlandı

Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Giresun’a gelişinin 98. yıl dönümü ve Gaziler Haset nedeniyle merasim düzenlendi.

Giresun Limanı’ndaki Kenar Asayiş Komutanlığı alanında gerçekleştirilen törende, Atatürk’ün Giresun’a gelişi canlandırıldı. Deniz yolu ile getirilen Türk bayrağı, gaziler vasıtasıyla Vali Enver Ünlü’ye teyit edildi.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, burada yaptığı konuşmada, hem mutluluk hem de Giresun amacıyla çokça anlamlı tıpkısı dönem olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün, 42. ve 47. fahri alayların şehri Giresun’umuza gelişinin 98. yıl dönümünü kutlulamak için tıpkı aradayız. Bugünü, o periyot yaşanan cümbüş ve coşkuyu ayrımsız şekilde gururla ve kalpten yaşıyoruz.” dedi.

Yüzlerce yıldır vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı için canını hiçe sayan martir ve gazilerin, ülkenin bugünlere ulaşmasının genişlik şişman teminatı olduğunu rapor fail Şenlikoğlu, şunları kaydetti:

“Ecdadımızın, her karış toprağını kanlarıyla sulayarak bizlere emanet ettiği bu eren yurt, bugün bile benzeri savaşım ruhu ile gelecek nesillere aktarılacaktır. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ilkin olmak için Osman Ağa’mızın, Hüseyin Avni Alpaslan’ın, 42’nci, 47’nci fahri alayların, milli mücadele kahramanlarımızın, martir ve gazilerimizin bizlere bıraktığı bu muazzez vatana eş çıkacağımızı herkesin bilmesini istiyorum.”

Törene, Giresun Güllabi Bölge Komutanı Korgeneral Selçuk Saika, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmayan Birey, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, SELIM Fırka İl Başkanı Kenan Lezzetli, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Share: