Avrupa borsaları yükselişle açıldı

İngiltere Model Bankası’nın (BoE) zaman açıklayacağı ürem kararı öncesinde, jeopolitik risk endişelerinin de idraksiz plana itildiği Avrupa borsaları güne alış ağırlıklı tıpkı seyirle başladı.

Açılışın peşi sıra Stoxx Europe 600 nişanlık endeksi yüzde 0,1 artarak 438 nokta, Almanya’da üretimevi siparişlerinin yüzde 0,4 ile beklentilerin altında azalış kaydetmesi sonrasında DAX 40 endeksi yüzde 0,6 terfian 13.666 nokta oldu.

İngiltere’üstelik FTSE 100 endeksi yatay seyirle 7.444 puanda, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,6 artışla 22.700 puanda, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,6 ayar kazancıyla 8.197 puanda ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzdelik 0,4 yükselişle 6.500 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi, şu dakikalarda esbak kapanışının yüzde 0,2 üstünde 1,0190 seviyesinden muamele görüyor.

Yatırımcılar BoE’nin repo kararı ve Bailey’in değerlendirmelerini bekliyor

Küresel piyasalarda, jeopolitik risklere ilgilendiren endişelerin ferasetsiz plana atılması ve yatırımcıların beklentilerden mebzul gelen ortaklık mali sonuçları ve makroekonomik verilere odaklanması ile zait bire bir tutum izlenirken, bugün İngiltere Forma Bankası’nın (BoE) Repo kararı piyasaların odağında bulunuyor.

Analistler, BoE’nin faiz kararı ve sonrasında BoE Başkanı Andrew Bailey’in yapacağı değerlendirmelerin piyasaların yönü üstünde belirleyici olacağını belirterek, yükselen şişkinlik karşısında meyan ayından bu yana her toplantısında 25 baz puanlık repo artırımına giden BoE’nin, bu kamer siyasa faizini 50 temel benek artırmasının beklendiğini kaydetti. bahis konusu beklentinin gerçekleşmesi yerinde vezneci, 1995’ten bu yana yeryüzü efdal miktarlı repo artırımına başvurmuş olacak.

BoE’nin ürem kararı öncesi sterlin/dolar paritesi yüzdelik 0,2 artışla 1,2170 seviyelerinde seyrediyor.

Global piyasalar, BoE’nin getiri kararını bekliyor

 

Fed gelecek yıl faizi düşürecek mi?

 

Brezilya Tarz Bankası, nema artırımını sürdürüyor

 

Share: