Avrupa gaz fiyatları stokların dolmasıyla düşüyor

Avrupa gaz fiyatları bölgedeki ambarlama enjeksiyonlarının kış öncesinde erdemli doluluk seviyelerine ulaşması ve düşük akışkanlık ile bugün aşağı yönlü debi ediyor.

Hollanda TTF hub’ı Ilkgüz ayı vadeli sözleşme Ice Endex’te zaman en üst 1,32 EUR düşüşle 195,00 EUR/MWh’ten muamelat gerçekleştirdi. İngiltere NBP hub’ı eşdeğer sözleşme ise 10,63 p azalışla 363,00 p/th düzeyinden ahali değiştirdi.

Alfa Energy Erke Piyasası ve Risk Yönetimi Başkanı Jason Durden, “Ambarlama tekmil gidiyor, sabık hafta az buçuk daha kilolu olsa da Fransa ambarlama sahaları Teşrinievvel ayına kadar %100 dolu ergin olacak” ifadelerini kullanıyor.

Fransız depolama tesisleri %82, Almanya %72, İspanya %79 ve İtalya %75 dolulukta bulunuyor.

Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe-GIE) verilerine göre, güzeşte yılın aynı döneminde Avrupa ambarlama sahalarında doluluk %59 iken bu sahalar en son kapasitelerinin %72’lik bölümünü doldurmuş bulunuyor.

Avrupa, Ukrayna’daki uğraş sırasında Moskova’nın aşamalı yerine kapasitenin yalnız %20’sine düşürdüğü Moskof gaz arzının yerini almak için almaşık arayışlarını sürdürürken 1 Kasım’a büyüklüğünde kapasitenin %80’ine ulaşmayı hedefliyor.

Durden, bitmeme eden ateş parçası LNG ithalatının bile kilit öneme ehil olduğunu söylüyor.

Avrupa, yıl boyunca Rus arzına mütenavip gayeli çoğu spot LNG kargosunu kendine çekiyor ve şu anda Asya fiyatlarına koşa haneli primler sunuyor.

Ancak Avustralya merkezli ANZ bankası yoluyla paylaşılan aynı notta, Asya şirketlerinin ışıltı piyasada daha deli dolu ağıl gelmesiyle rekabetin artabileceği belirtiliyor.

Doğalgazı kesilen Avrupa’birlikte kömür tüketimi artıyor

 

Katıksız gazda ağustos tarifesi yayımlandı

 

Polonya, AB’nin gaz planının mecburi olmasına cebin

 

gaz ambarlama tesisleri kışa amade

 

Share: