Avrupa üçüncüsü şans boksörler, bu yol altın madalya peşinde

Sabık yıl Avrupa üçüncüsü olan şans boksörler Tusem Eylül Ehemmiyet (16 ) ve Yoncagül Yılmayan’ın (15) bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda hedefi değerli madalya.

Türkiye Yumruk Oyunu Federasyonu Kadıdağı Kamp Merkezi’nde başantrenör Ahmet Çınar ile apotr antrenörler Mehmet Dalbudak ve Feridun Şah gözetiminde 3 Ilkgüz’de kampa giren Nasip Kadın Boks Milli Takımı’nda 13 sportmen, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçen yıl kilolarında Avrupa üçüncüsü olan Tusem Eylül Önem ve Yoncagül Yılmayan, altın madalya hedeflerini bu yıl akdetmek istiyor.

Yılmaz: “Ablalarımı kat sayı alıyorum”

Milli sportmen Yoncagül Yılmaz, AA muhabirine, boksu çokça sevdiğini söyledi.

Antrenörünün 2019 yılında okulunu ziyareti sonrası boksla tanıştığını dile getiren Yılmaz, “Hocamız okulumuza gelip bizimle konuştu. Onunla alay malay çalışmalara başladım. 2020’de Çankırı’de planlı Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve dip miniklerde ikinci oldum. 2021’de Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma çağrıldım. 2021 yılında Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum.” dedi.

Boksa olan ilgisinin daha da arttığını tabir fail Yoncagül Yılmayan, “Bu sene yıldızlarda yeniden Türkiye şampiyonu yerine milli takıma seçildim. Deminden İtalya’bile düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Orada hedefimiz kızıl madalya. İstiklal Marşı’mızı okutmak için elimizden geleni yapacağız. bundan sonra çalışıp, mesai veriyoruz. Busenaz Sürmeneli ve Öpücük Naz Çakıroğlu gibi ablalarımı eş alıyorum. İnşallah onlar kadar fena hâlde amal yaparım.” diyerek konuştu.

Yoncagül Yılmayan’ın antrenörü Mehmet Dalbudak ise 2019’dan beri Kırşehir’de görev yaptığını belirterek, “Milli takım kampında var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, Avrupa Şampiyonası’nda kızıl madalya örtmek. Yoncagül geçen sene Avrupa üçüncüsü oldu. O zaman hedeflerimiz muallel kalmıştı. Bu sene Avrupa Şampiyonası’nda hedefimize ulaşıp, kızıl madalyayı başlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önem: “Çalışmalarımıza akıbet acilen bitmeme ediyoruz”

Kamer-vazıh sporcu Tusem Ilkgüz Önem, 2019 yılında boksa başladığını dile getirerek, “Antalya’birlikte balaban ayrımsız spor kompleksimiz vardı. Kompleksi vira etmek için gittiğimde hocamla tanıştım. Boksa başladım. Yedi aydır boksla uğraşırken 2020 yılında Çankırı’daki Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ikinci oldum.” şeklinde konuştu.

Bu derecenin kendisini çıktı heyecanlandırdığını vurgulayan Tusem Ilkgüz Önem, şunları dile getirdi:

“2021’de Türkiye şampiyonu oldum. Gürcistan’da düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Bu yıl baştan Türkiye şampiyonu kendisine milli takım kampına çağrıldım. Çalışmalarımıza sonuç hızla devam ediyoruz. İnşallah Avrupa’birlikte böke olup, İstiklal Marşı’mızı okutup, Türk milletinin gücünü göstereceğiz.”

Sporcunun antrenörü Feridun Şah ise “Tusem daha 7 aydır alıştırma yaparken ona inanıp, Türkiye Şampiyonasına götürdüm ve bitiş oynadık. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Beni yanıltmadı ve 2021 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduk. Demincek 25 Ilkgüz’de İtalya’dahi yapılacak Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hedeflerimiz ve takımımızın moral ile motivasyonu efdal. Bütün kilolarda altını koparıp akmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: