Avrupa’da ötede sağcı partilere doğrulum artıyor

Avrupa ülkelerinde yapılan sonuç üç seçimde aşırı sağcı ve göçmen karşıtı söylemlerde mevcut partiler öne çıkmaya başladı. İtalya’üstelik geçmiş yapılan seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Giorgia Meloni, ülkenin bakir başbakanı oldu. Fransa ve İsveç’te yapılan seçimlerde ise göçmen karşıtı söylemleriyle öne sâdır partilerin düşünce oranları ağırbaşlı şekilde artmıştı.

Avrupa Birliği (SUTAŞ) ülkelerinde yapılan akıbet üç seçimde taşkın sağcı partilerin hem rey oranlarını hem de popülerliğini artırdığı görüldü. İtalya’dahi evvel yapılan seçimlerde resmi sıfır sonuçlara bakarak aşırı esen görüşlü ve göçmen karşıtı ‘İtalya’nın Kardeşleri Partisi’ (FDL) seçimin galibi oldu. Partinin kurucusu Giorgia Meloni ise İtalya’nın yıpranmamış başbakanı olacak. Resmi sıfır sonuçlara bakarak esen görüşlü FDL, yüzdelik 26 ile seçimin galibi olurken, eşkâl sol Demokratik Öğür (PD), yüzde 19,3 ile ikinci oldu.

FRANSA SEÇİMLERİNDE LE PEN FIKIR ORANINI ARTIRDIFransa’birlikte April ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, aşırı sağcı ve muhacir karşıtlığıyla bildik Marine Le Pen, oy oranını pahal oranda artırdı. 2017’dahi kâin Cumhur Reisi Emmanuel Macron ile yarışan Le Pen, yüzde 33,9 rey alarak yüzde 66,1 oy kayran Macron karşısında mağlup olmuştu. 2022’deki seçimlerde ise Le Pen’in düşünce oranını yüzdelik 41,5’e yükselttiği, Macron’un ise yüzdelik 58,5’e gerilediği görüldü. Le Pen, 2021 yılında yaptığı açıklamada, seçilmesi yerinde göçmenlerin haklarını kısıtlamayı öngören plebisit fora etmek istediğini belirtmişti.Fransa seçimlerinde belirleyici namzet Jean-Luc Melenchon olmuştu. İlk turda Le Pen’den yüzdelik 1,3 elan beş altı görüş almış ve üçüncü olmuştu. İkinci turda Melenchon, Macron’a desteğini açıklamıştı.İSVEÇ’TE BILE AŞIRI IYI GÖRÜŞLÜ PARTİ ÖNE ÇIKTIİsveç’te 2018’bile yapılan seçimlerde sol görüşlü Toplumsal Demokratlar Partisi yüzdelik 28,3 oy oranıyla seçimin galibi oldu. Ötede sağ görüşlü İsveç Demokratları (SD), yüzdelik 17,5 ile üçüncü tam geldi. 11 Ilkgüz 2022’birlikte yapılan seçimlerde ise SD partisinin yüzde 20,2 ile seçimi ikinci sırada bitirdiği görüldü.AVRUPA HALKININ GÖÇMENLERE BAKIŞIEyes on Europe adlı öğrenci dergisi yoluyla 2020’dahi yapılan ankette, Avrupa kamuoyuna göçmenlere müteveccih açılım soruldu. Ankete bakarak göçmenleri tıpkısı ‘dava’ yerine gören önceki 5 büyüklük Macaristan, Malta, Yunanistan, Slovakya ve Bulgaristan oldu. Ankete göre Macaristan, Malta ve Yunanistan halkının yüzdelik 63’ü göçmenlerin benzeri dava olduğu görüşünü belirtirken, Slovakya’da bu büyüklük yüzde 54, Bulgaristan’dahi ise yüzdelik 52 kendisine kaydedildi.

Ankette, göçmenlerin topluma etkisi konusunda yüzdelik 76 kıyasla sunma müspet bakış açısına eş mutluluk İsveç oldu. İsveç’i yüzdelik 66 ile Lüksemburg, yüzde 63 ile Bir Krallık izlem etti. Bu ihtişam Fransa’de yüzde 50, İtalya’üstelik ise yüzde 21 olarak gözlemlendi. Ancak 2022’da Fransa, İsveç ve İtalya’de yapılan seçimlerde, göçmen karşıtı söylemlerde kâin partilerin görüş oranını artırması da ilgi çekti.

Share: