Avukatının “Karıncayı De İncitmeyen Tıpkısı İnsan” Diye Savunduğu, 4 Kişiyi Öldüren Sanık, 4 Öğün Müebbet, 14 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

ESRA ALUS

Kartal’da bırakıt paylaşımını konuşmak için avukatlık bürosunda buluştuğu 4 kişiyi silahla öldüren ve tıpkı kişiyi üstelik alçak yaralayan Yalova Armutlu 50. Yıl Muhtar Ahmet Salih Belginer’e 4 el müebbet ve 14 sene hapsi cezası verildi. Sanığın avukatı ise müvekkilini ‘karıncayı birlikte incitmeyen aynı eş’ olduğunu söyleyerek, savundu.

Davanın İstanbul Anadolu 12. Alçak Ukubet Mahkemesi’nde cemaziyelevvel yapılan 7’nci oturumuna, Haluk Onat ( 58) Kebire Esra Aymutlu (54), kör kızı Ayşe Kraliçe Aymutlu (26) ile Ahmet Nuri Girintisiz Çıkıntısız (63) vurarak öldüren, Dilek Girintisiz Çıkıntısız’ı (56) ise yaralayan maznun Ahmet Salih Belginer ile avukatı Paha Kartal amade bulundu. Ölenleri da ailelerinin avukatları Berna Durmuş, Nurullah Sebep, Sinan Kültürlü ve Kıvılcım Ünal temaşa etti.

Kararın açıklandığı duruşmada söz alan avukat Ayar Kartal, 4 kişiyi öldürüp bire bir kişiyi da yaralayan müvekkilinin karıncayı bile incitmeyen ayrımsız insan olduğunu söyledi. Kartal’ın tutanakta vadi alan savunması şöyle:

“CİNNET GEÇİRDİ: Müvekkil sanık muhtar adına görev yapmakta ve ruhsatlı silahı bulunmaktadır. Kendisi karıncayı de incitmeyen bir insandır. Fakat, 2008 yılında başlayan ve fenomen tarihine kadar güzeşte müddet içerisinde bin 200 dönümlük bir arazinin bölüşülmesinden kaynaklı ve haksızlıklara maruz eskimiş, hakeza aynı ortamda yaşamış, etraf arasındaki dava süreci neticesinde anlaşmak amacıyla yapılan çağırma üstüne olay mahalline gitmiş ve burada iken namına yönelik hakaret ve saldırgan kasıntı sergileyen maktul Haluk’un eylemleri neticesi delilik geçirerek, kendisinin hal ve hareketlerini yönetemeyecek aynı durumda iken kasıt gözetmeksizin debi etmiştir.

YARALAMA KASTIYLA CEREYAN ETMİŞTİR: Bu itibarla işlenen eylemi dolayısıyla cezai sorumluluğu bulunmamaktadır, suratsız halde de olayın gelişimi ve yaşananlar gözetildiğinde tıpkısı planlamanın olmadığı, müvekkil sanığın eylemi cürüm yerine akseptans edilse dahi maktullerde kim yaraların bulunduğu yerler üstelik gözetildiğinde cerh kastıyla debi ettiğinin değerlendirilmesi tür olacaktır.

TAHRİK HÜKÜMLERİ UYGULANSIN: Bu durumda da neticenin ağırlaşması sebebi ile tıpkı sorumluluğu akseptans edilebilir. Olayın depar sebebinde nahak yere hareketin alın taraftan mevrut olması nedeniyle de haksız kımıldatma altında bu eylemi işlediği akseptans edilebilir. Öncelikle beraatini, münasebetsiz halde neticenin ağırlaşması sebebi ile hükümranlık kurulması ve kımıldatma hükümlerinin uygulanması, bi hakkın ya bile adli arama hükümleri ile tahliyesini arzu ederiz.”

“GÖRÜNGÜ ÖNCESİ VÜCUDUMA BİR AĞIRBAŞLI GİRDİ”

Sanık Ahmet Salih Belginer ise akıbet savunmasında, “Hakeza aynı fenomen yaşadığım için çok üzgünüm. Benim üzerime haddinden fazla geldiler. Fenomen öncesi vücuduma tıpkı yavaş girdi. Ne yaptığımı fark edemedim ve anlayamadım. Arama kul değildi. Beraatimi ve tahliyemi kâm ederim” dedi.

DURUŞMA 4 MISIL AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 14 YIL HAPSİNE HÜKMETTİ

İstanbul Küçük Asya 12. Okkalı Ukubet Mahkemesi, talep ve beyanların alınmasının peşi sıra hükmünü açıkladı. Sanığın, Haluk Intizamlı, Kebire Esra Aymutlu, Ayşe Kraliçe Aymutlu ve Ahmet Nuri Muntazam’a karşı “kasten katil suçunu” düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 82/1-a maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

İNDİRİM UYGULANMADI

Murafaa sanık için tenzilat uygulanmamasının gerekçesini birlikte “Nahak Yere kımıldatma oluşturacak, maktulden kaynaklanan herhangi bir ne aynı nahak fiil bulunmadığından maznun karşı TCK 29 maddesinin uygulanmasına meydan olmadığına” şeklinde tutanakta anlattı.

ARZU ONAT’A EYLEMİ NEDENİYLE 14 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Mahkeme katarında sanığın, Dilek Düzenli’ı çivilemek istediği ancak eylemin girişim aşamasında kaldığını belirtti. Duruşma bu suç dolayısıyla sanığa 14 yıl mahbes cezası verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Rum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede olayın 6 April 2021’birlikte Kartal Cevizli’bile bulunan ayrımsız ünsiyet bürosunda meydana geldiği belirtildi. İddianamede Haluk Kalıplı, Kebire Esra Aymutlu, Ayşe Ece Aymutlu, Ahmet Nuri Rast’ın ve Ikbal Mevzun’ın aralarındaki bırakıt paylaşımını temas etmek için sakil Ahmet Salih Belginer ve avukatlarıyla beraber buluştukları anlatıldı.

VALİLİĞİN GÖREVİ NEDENİYLE VERDİĞİ SİLAHLA ELEM ETTİĞİ BELİRTİLDİ

Aralarındaki hukuki iş nedeniyle başlayan tartışmanın büyüdüğü kaydedilen iddianamede, berbat Belginer’in kocabaşı olması dolayısıyla Yalova Valiliği vasıtasıyla sunulan transfer ruhsatlı silahı yanı sıra bulundurduğu ve nısıf spontane tabancasını çekerek yazıhane içinde bulunan alın taraftaki şahısları maksat alarak elem açmaya başladığı belirtildi. Şüphelinin 4 kişiyi silahla ateş ederek öldürdüğü kaydedilen iddianamede, yakınan Rağbet Düzgün’ı üstelik ciddi yaraladığı vurguladı. Sakil Belginer’in rappadak fazla misil silahı ateşlediği, doğrudan maktulleri tasavvur aldığı, ürkü ortamından yararlanma ederek görüngü yerinden kaçtığı anlatılan iddianamede, sakil Belginer’in tıpkısı devir Yalova’üstelik cingöz ekiplerince ticari tıpkı taksinin zarfında yakalandığı tabir edildi.

OLAY YERİNDEN 12 NÜSHA KAPÇIK ÇIKTI

Olay yerinden 12 skor kovan çıktığı anlatılan iddianamede yabansı Belginer’in ifadesinde taraflarla babasına ilişkin toprak paylaşımı nedeniyle aralarında anlaşmazlıklar oluştuğunu, anlaşmazlıkları kullanmak için fenomen haset buluştuklarını, maktul Haluk Insicamlı’ın namına şapadanak küfür ettiğini söylediği, alışılmadık ortamında elinin silahına her an silahtaki eksiksiz mermileri değme ateşlediğini söylediği hatırlatıldı.

4 KERE MÜEBBET İLE 14 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede keleş Ahmet Salih Belginer’in 4 kişiye alın işlediği ‘kasten öldürme’ suçundan 4 yol müebbet mapus cezasıyla cezalandırılması istendi. Belginer’in Rağbet Far’a cebin işlediği ‘kasten öldürmeye girişim’ suçundan 14 yıla kadar hapsi irade edildi.

Share: