Aydemir TBMM’de Amerikan Bar Şiiri’nin verdiği mesajı paylaştı

Milletvekili Aydemir, ‘Milli ve manevi değerlerimizi yüreğimizde, başımızın üstünde taşırız. Değerlerimizle Dünyada, milel camiasında özel tıpkısı pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye devam edecek. ‘ dedi.

Mebus Aydemir, ‘Bir Tane ulus yani milletimizi temas unsuruyla, değme rengiyle, her kimliğiyle, her ismiyle yüreğimize koymuşuz ya, başımızın üzerine almışız ya, o hâlde bu değerleri da yaşatmamız lazım.’ kaydını düştü.

‘Yegâne kavim ve kültürel değerlerimiz’

SELIM Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, Dadaşlık duruşu ve Amerikan Bar Motifini, Yegâne Kavim gerçeği ve vurgusu kaydında gündeme taşıdı, Rahmetli Sadettin Akatay’ın ‘Bar ‘ şiirini seslendirdi. TBMM Umumi Kurulu’nda ‘Yegâne Ulus ve Kültürel değerlerimiz’ başlığı altında bir yemek fail Mebus Aydemir, ‘Dadaştan Gakkoş’a Zeybek’e, Seymen’den Efe’ye kâffesi bizim şerefimiz, onurumuzdur. ‘ dedi.

Aydemir’den Tek Millet İmanı Vurgusu

Mebus Aydemir, ‘Kültürel değerlerin yegâne ulus gerçeğine katkısı ve Türkiye’bile yaşanan içtimai gelişmeler… Kültürel değerler o kadar hayati önemde ki ve bir tane budun gerçeği… Gerçekten şayet buradaysak, yüreklerimiz ayrımsız atıyorsa işte bu basit belde atıyor, kültürel değerlerden âlem atıyor ve onların yüzyıllara sari, bizi etle mızrap haline getirmesinden çevre atıyor.’ diye konuştu.

Aydemir Serdengeçti’nin Tespitini Paylaştı

Türk Milletine ilgili Kültürel değerlerin hayat dolu ve kıyamda tutulması, zihayat nesillere aktarılması gerektiğine bel fail Saylav Aydemir sunumunda, ‘Osman Yüksel Serdengeçti -Cenabıhak ferah mebzul yağmur eylesin- aynı kültür sohbetinde Mevlana’evet atıfta bulunuyor, Mevlana hazretlerinin benzeri benzetmesini kayda geçiyor ve diyor ki: ” dünya, mülk, mülk; bunlar akarsu gibidir, kayırıcı ise gemi. Akarsu olmadan o geminin yürümesi gibi değil fakat akarsu gemiye sirayet ederse gemi zatürre.” Öyleyse, gemiye sirayet etmemesi için, geminin batmaması için, salimen yüzmesi için olması gereken nedir? O kültürel değerlerle tezhip edilmek, donanmaktır.’ ifadesine saha verdi.

Kardeşlik Bağı ve Arzu Birliği

Türk Milletine ilişkin tamlık unsurların. tek millet kaydında, beraberlik bağı ve dilek birliği içinde olduğunu belirten Saylav Aydemir, 30 Ağustos Utku Bayramında Erzurum Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği etkinliği, bir tane ulus gerçeğinin tarifi noktasında tam yeknesak olarak gösterdi.

Aydemir Erzurum Büyükşehir Yaklaşımını Emsal Gösterdi

Mebus Aydemir, ‘Kültürel derece demişken, bunu haddinden fazla mütenevvi kuzuluk getirebiliriz, sayabiliriz amma ben tıpkısı şeye hususen anlatmak istiyorum. 30 Ağustos törenlerinde, Erzurum’dahi, törenler esnasında Erzurum Büyükşehir Belediyemizin ayrımsız etkinliği oldu; etkilendim, yüreğim kabardı, çok hoşuma gitti. Büyükşehir Belediyemizin mehter takımı var, onlar haddinden fazla oflaz bire bir biçimde eksantrik illerimize dahi gidip oralarda bile eylem yapıyorlar ama onun dışında Belediyemiz tıpkısı eksantrik yapı oluşturmuş. Belediye Başkanımıza teşekkürname ettim orada. Neydi o? Değme bölgeye ilişkin, hemen kolaylıkla temas İl’e ilişik el oyunlarını rapor fail tıpkı çatı oluşturmuş. Orada izledik, seyrettik, izleme ettik. Yürekten söylüyorum kim, hemen Erzurum’a değil; Ege’den, Doğu Anadolu’dan, Karadeniz’den, İç Anadolu’dan, Güneydoğu’dan el oyunlarını izleme ederken baktım ki aynıyla dadaş barları kabilinden benim yüreğimde kıpırtı oluşturuyor. Bingöl oyunları anca, Bitlis oyunları anca – işte ” İzmir’in efesi var.” diyoruz ya, Ankara’nın seymeni; hepsi aynı şekilde bizim kodlarımıza bulaşma etmiş, yüreğimize işlemiş. Onun üzerine şurası ikna etmek istiyorum: Biricik ulus yani milletimizi gelişigüzel unsuruyla, temas rengiyle, değme kimliğiyle, her ismiyle yüreğimize koymuşuz ya, başımızın üzerine almışız ya, o hâlde bu değerleri de yaşatmamız lazım.’ dedi.

Aydemir Umumi Kurul’bile Akatay’ın Amerikan Bar Şiirini Seslendirdi

Genel Kurulda, Tek Kavim imanı ve Kültürel Değerlerin verdiği mesajı Erzurumlu Âşık Rahmetlik Sadettin Akatay’ın Amerikan Bar şiirini okuyarak vurgulayan Mebus Aydemir, ‘Bakın, Erzurum barları konusunda Sadettin Akatay isimli tıpkısı dadaş -1904’te doğmuş, 1944’te memat etmiş, aynı hoca- koşuk yazmış, çit tanım eden ayrımsız türkü yazmış -vuzuh meydanlık düğünlerde terennüm ediliyor, dinlerken strateji ediyoruz- emniyetli olun kim Erzurumlu olması şart değil, Erzurum’un dışında olanların üstelik “Amerikan Bar” şiirini dinlerken yüreği kopup genişliyor; çok zaman tanık olduk, gördük. Ben dahi burada sizinle onu ısınmak istiyorum yani bu değerleri yaşatalım diyerek. Ne diyor Sadettin Akatay:

“Yüzyılların peşi sıra kopup mevrut bir ağırbaşlılık/ Yiğitlik, yiğitlik, mertlik destanıdır amerikan bar/Bu oyunda gör bizi, geçme zinhar ıraktan/ Gözün varsa seçersin amerikan bar de karayı aktan.”

Koca ayrımsız benzetme.

Bir diğeri:

“Bire Bir uğraş seyri vardır, dadaşın gelişigüzel barında/Görünce kanın kaynak, o dakika damarlarında/Yetinme gayrimümkün ayrımsız görsen görmez oğlunun barını,/Güvenirsin gücüne, düşünmezsin yarını/ Dumlu’dan ta Basra’ya çağlar selimiz var/Bahtımız yağız değil bu aktarılma Glokom kadar/Bingöl yaratmadı mı, soluk edvar Aras’ı/Sulh çalkalanırken kanar Türk’ün yarası/Aman Aras, han Aras, Bingöl’den kalkan Aras/Şike başımdan sevdamı, hazarda çalkan Aras.”

“Dadaş çelik tıpkı yaydır, onu germeye gelmez/ Edvar aynı başat olur, dağlara birlikte sarrafiye eğmez/Plato bulutu kabilinden yükselir yavaş yavaş,/Bilahare fücceten baskın olur, köpürür çoşar dadaş../Doğunun çizi taşı Erzurum’un dadaşı/Efesi var İzmir’in eğilmez Türk’ün başı.”

Bu büyüklüğünde içimli bir tabir kabil mi? Erzurum barlarını anlatıyor, dadaşları anlatıyor,. ‘ diyerek konuştu.

‘Değerlerimiz ve kardeşliğimiz şerefimiz, onurumuzdur’

Milletvekili Aydemir, ‘Bunları yaşatalım istiyoruz. Bunlar bizim değerlerimiz, burada kardeşlerim var, Veca Saylav Abdullah kardeşim burada, beraber özümsemişiz bir tane budun hakikatini. Bunun üzere diyoruz ki: Hepimiz içselleştirelim ve bu budun potası altında dünyada haddinden fazla hususi benzeri noktaya gidelim. temas etnik kimliği kimsenin inkar ettiği namevcut, bunların kâffesi bizim şerefimiz, onurumuz…

Bunları tığ başımızın üstünde taşırız hepsini amma “tek budun” kavramı derken Türk Milleti potası altında hepsini meczediyoruz, hepsiyle beraber dünyada, milel camiasında özel bir pozisyona yürüyoruz, inşallah bu yürüyüşümüz ilanihaye devam edecek, hepinizin buna katkısı bile olacak.’ dedi. – ERZURUM

Share: