Ayfer Hemşire, Malatya’da Hem Afiyet Hem da Firez Aşılıyor

Malatya Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde hemşire kendisine görev fail Ayfer Kölük, seyretme oyunlarının zan ayakyolu sinemaya de adım attı. İnsanlara hem keyif hem da ekin aşılayan Ayfer abla, “Sahnede başlamak bambaşka tıpkısı kalp” dedi.

Gülhane Askeri Tababet Akademisi (GATA) Hemşirelik Bölümü mezunu olan Kölük, Sağlık Bakanlığı bünyesinde UMKE gönüllüsü namına bile fariza yapıyor. Malatya Terbiye ve Araştırma Hastanesi’nde fariza yapan Kölük, bire bir zamanda temsil oyunlarında ve beyaz perde filmlerinde üstelik azamet alıyor. Yan flüt araklayıcı, aynı zamanda kılık işleyen ve sanatın birçok dalıyla uğraşan Kölük, insanlara hem keyif hem dahi hars aşılıyor.

27 YILDIR HEMŞİRELİK YAPIYOR

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden 1995 yılında mezun olduğunu ifade eden Kölük, “27 senedir abla olarak fariza yapıyorum. Meslekte de haddinden fazla faklı branşlarda görev yaptım, 16 yıl büyüklüğünde ciddi hizmet ünitesinde çalıştım. Afiyet Bakanlığı bünyesinde UMKE’birlikte bile gönüllü olarak fariza yapıyorum. Afrin ve Cerablus’ta sınır dışı görevlerine gittim. 2018 yılında ‘Yılın Hemşiresi’ ödülünü aldım. 27 senedir yılmadan, usanmadan bu görevi hesabına getiriyorum” dedi.

“TİYATRO OYUNLARINDA VE SİNEMADA CAFCAF ALIYORUM”

Kölük, 9 senedir Malatya’de görev yaptığını kaydederek, temaşa ile tanışmasını şöyle anlattı:

“Belediye bünyesindeki bazen kurslara gitmeye başladım. Canip flüt çalıyorum, resmi yapıyorum. Deminden buna piyanoyu bile ekledim. Muhtelif musahabe dallarıyla uğraşırken ayrımsız arkadaşımın üretken drama çalışmasına katıldım. Orada irticalen olarak haddinden fazla ayrımlı kareler kaydettik. Hocam bu videoları izlediğinde “Senin içinde ayrımsız oyun canavarı var” dedi. Beni piyes kursuna yönlendirdi. Kurs sonrası yaklaşık 5 yıldır sahnedeyim. Bir Nice projede tumturak aldım. Oyun oyunlarının yanı sıra sinema filmlerinde da oynadım. Şu anda Tozlu Humor adında aynı temsil ekibimiz var. Skeçlerle oyunlar sergiliyoruz. Bunun beraberinde sosyal etkinlik projeleri bile gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde kestirmece 5 yıldır sahnelerdeyim.”

“BENİM İÇİN SAHNEDE ALMAK ALELACAYIP BİR HIS”

“İnsan mutlu olduğu yerde var” diyen Kölük, “Benim için hep bu işleri beğenmek baskı olmuyor. Benzeri şeyle bahtiyar oluyorsanız onun arkası geliyor. Tiyatroyla uğraşırken esasen kendiniz üzere aynı özdek yapmıyorsunuz. Benim arkadaşlarımın birçoğu çocuklarını temsil kursuna göndermeye başladı. Yani sosyal olarak üstelik bir şeyleri değiştiriyorsunuz. Bire Bir kalın yaratıyorsunuz. Bundan 5 sene bilahare belki çevremizde çokça daha ayrımlı şeyler göreceğiz. Bu etkiye etken olabilmekte çokça sunturlu tıpkı ruh. Elden kendiniz üzere değil çevreniz süresince bir şeyler yapmış oluyorsunuz. Ant bulmaktan çok bu işleri açmak üzere antlaşma yaratıyorum. Mevcudiyet geçiyor, koridor bitiyor, oylumlu olan sizin ne fora etmek istediğiniz. Benim üzere sahnede oluşmak alelacayip bire bir önsezi. Aşkla yapılan herhangi bir hareket esasen haddinden fazla pir. Kul gelişigüzel işimi aşkla yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Kölük, hemşirelik mesleğinin ağırlık olduğunu kaydederek, “Mesleğimizin epey zorlukları var. Yardıma muhtaç, marazlı bireylerle uğraşıyoruz. Psikolojik anlamda hepimizi yoruyor. Covid dönemi bizim üzere it canlı tıpkısı süreçti. Ülkemiz içinde şişman bire bir sınavdı. Gelişigüzel zorluğa karşın mebzul tıpkı şekilde atlattık” dedi.

Share: