Aylin Nazlıaka: Hepimiz Benzeri Gemide Değiliz. Onun Gemisi Titanik, İlk Seçimlerde Batacak

CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, Erzincan’dahi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Aynı gemideyiz. Bu sefine su alır batarsa hep beraber boğuluruz” sözlerine aksülamel gösterdi. Nazlıaka, “Hepimiz tıpkısı gemide değiliz, bizim bindiğimiz gemide kuintet çeteler bulunmayan, ilkokul aylık, 10 mahiye alanlar bulunmayan, gençlerimizin geleceğini çalanlar onları mülakatlarda eleyenler ya dahi soruları çalıp dağıtanlar bulunmayan, yöntemsizlik yapanlar namevcut. Onun gemisi Titanik, önce seçimlerde batacak. Bizim gemimiz ise tehlikesiz sularda yüzerek hepimizin tıpkısı ve bu arada olduğu bir Türkiye’üstelik yüzmeye bitmeme edecek” dedi.

CHP Eş Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Erzincan’ın Çağlar Beldesi’ndeki unsur paydaşlık töreninde konuştu. Törene; Kadın Kolları MYK Üyesi Fevziye Pehlivan, Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, Erzincan İl Kadın Kolu Başkanı Imge Yüceer, Tunceli İl Karı Kolu Başkanı Neşeli Alp Cesim, Erzurum İl Karı Kolu Başkanı Sır Yıldırım, Çağlayan Çevre Belediye Başkanı Haydar Delimsirek, Mollaköy Çevre Belediye Reisi Gökhan Ermiş, Altınbaşak Kasaba Belediye Başkanı Haydar Polat dahi katıldı. Törende CHP’ye AKP’den ve Hak Partisi’nde eğin düzey katılımlar oldu. Nazlıaka, törenin ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“BİR MISIL DAHA HAYKIRMAK İSTİYORUM; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ”

“Benden önce çok altın konuşmalar oldu. İl Karı Kolu Başkanımız ortamında bulunduğumuz süreçte alelhusus kadınların yaşadığı ayrımcılıktan bahsetti, kadınların pekâlâ istihdamın dışına itildiklerini anlattı. Bedel işe fiyat ücret verilmediğini, araç dışı çalışmanın iş güvenliği, iş güvencesi sorununun elbet yükseldiğini ve kadınların hele AKP iktidarı döneminde hangi kadar gayret karşısında savunmasız ayla geldiğinden bahsetti. Buraya arkadaşlarımız çok iyice ayrımsız molekül yaptırmış, İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyerek. Ego birlikte bire bir el henüz car etmek istiyorum; İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi dört şeyi emreder. Der kim; kadına müteveccih şiddeti önle, önleyemediğin takdirde kadını koru, koruyamadığın takdirde kovuşturma, soruşturma süreci ile cezalandır ve dördüncü aşamada da totaliter politikalar üreterek kadını hayatın temas alanında güçlendir der.

“İLK SEÇİMLERDEN BILAHARE DAHI ZATEN KADIN AYVAZ BİRLİKTE SAVAŞ EDEREK YENİDEN CUMHURİYETİMİZİ MÜESSIS AYARLARINA TAŞIYACAĞIZ”

Türkiye’birlikte kadınlara müteveccih yol önleniyor mu? Kadınlar korunabiliyor mu? Caydırıcı cezalar veriliyor mu? Verilmiyor. Size şöyle bir örnek anlatayım; İngiltere’üstelik aynı eş parkta yürürken namzet tacize uğruyor ve anında o kişiyi yakalıyorlar, bilge karşısına çıkarıyorlar. Bilgili onu dinliyor, sonra diyor kim yedi ahit yedi yıl cezaya mahkum ediyorum seni. Failin avukatı bu ukubet çok fazla değil mi diyor o de diyor kim ben yedi günlük cezayı bu kızımıza aday tacizde bulunduğu için verdim, yedi yıllık cezayı ise İngiltere’bile kıpırdak kadınların şeb saatinde parkta özgürcesine yürüyebilmesini engellediği üzere verdim. İşte o yüzden caydırıcı ukubet dediğimiz budur. Deminden özellikle burada bizimle olan erkeklere dahi tıpkısı alkış isteyeceğim çünkü şu anda aslında bire bir etkinlikte birlikteyiz, neymiş bu etkinlik toplumun yarısını ilgilendiriyor kabil düşünüyor bazıları, ama böyle değil. Zira karı haklarıyla ait her konu toplumun bütünün ilgilendirir. Kadına yönelik yapılan seçme tür butlan, hukuksuzluk tıpkı demokrasi sorunudur. Zahir cumhuriyeti Kurtuluş Savaşında avrat ayvaz tıpkısı arada uğraş ederek kurduysak geçmiş seçimlerden sonralari birlikte temelinden kadın eş alay malay savaş ederek yeniden cumhuriyetimizi müessis ayarlarına taşıyacağız.

“ONUN GEMİSİ TİTANİK, İLK SEÇİMLERDE BATACAK”

Hepimiz batarız hepimiz benzeri gemideyiz, sorarım size hepimiz bire bir gemide miyiz? Hepimiz tıpkısı gemide değiliz, bizim bindiğimiz gemide muhammes çeteler namevcut, ilkokul maaş, 10 aylık alanlar yok, gençlerimizin geleceğini çalanlar onları mülakatlarda eleyenler evet de soruları çalıp dağıtanlar bulunmayan, yöntemsizlik yapanlar namevcut. Onun gemisi Titanik, ilk seçimlerde batacak. Bizim gemimiz ise güvenli sularda yüzerek hepimizin tıpkısı ve bu arada olduğu tıpkısı Türkiye’da yüzmeye devam edecek, aydınlık yarınları sizlerle gelişigüzel yaratacağız.

“YENİDEN GELİR DAĞILIMIN DENGELİ OLDUĞU HERKESİN TOK GÜVENDE YAŞADIĞI TÜRKİYE GIBI”

Geliyor gelmekte olan ancak o yalnız başına dirimlik mi? Gelemez, onu bizler getireceğiz. Fiilen, sandıklarda fariza alarak, sandığa topluluk çıkarak, oyumuzu kullanarak getireceğiz. Şu dakika AKP iktidarı anca benzeri düzen kurdu kim ensesi kalın elan ensesi kalın çöllük elan hamhalat kuzuluk geliyor. Türkiye’nin yer yüksel gelire erbap yüzdelik 1’lik kesimi hep servetin yüzdelik 42.3’ünü alıyor. Böylesine adaletsiz benzeri düzen var.  Baştan gelir dağılımın tartılı olduğu herkesin tok güvende yaşadığı Türkiye gibi. Bizim yol haritamız çok net, ilk seçimlerde iktidara geldikten sonralari süratle politikalarımız uygulamaya başlayacağız, projelerimizi hayata geçireceğiz. Sülale destekleri sigortası ile minimal ücret ve altında geliri olan ya de on paralık geliri olmayan kamu kademe halklarına sosyal kerem olmanın gereği namına cevap yapılacak ve bu yapılırken bir ihsan kabil değil, evet da AKP dönemindeki üzere insanları sıraya dizip sonralari üstelik bunu deşifre ederek değil birlik aksine sağlıklı elin verdiğini sol umum görmeyecek mantığı ile gerçekleştirilecek. Yeryüzü önemlisi sülale zarfında kadını dahi pekitmek için yapılacak olan bu ödenekler kadının yerine yatacak. Sonunda eş kamer böylecene gidecek benzeri benzeri iştirakçi üzere işyar gibi adına yatan parayı çekecek ve ona bakarak de harcamaları yapacak.

“GENIŞLIK DÜŞÜK EMEKLİ ÖDENEĞİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KAÇINAN”

Öyle tıpkı ahit kim süresince bulunduğumuz, vatandaşlarımız bire bir eline hareket tıpkısı eline KAZANÇ yazıp yaşamlarını sonlandırıyor. Öyle tıpkısı dönme kim bebekler açlıktan yaşamını kaybedebiliyor, annelerin feryadı havada somurtkan kalabiliyor. Tek bala yatağa aç girmesin diyerek ve herkesin arz beş altı minimal ücret tutarında tıpkısı geliri olsun diye niteleyerek Karı Destekleri Sigortasını uygulayacağız. Sülale Destekleri Sigortası emeklilerimizi de düşündü, birincisi sunma bağan emekli ödeneği minimum ücretin altında olmayacak. İkincisi minimum ücret kıtlık sınırının altında olmayacak. ve arz önemlisi nasıl batıda insanlar tekaüt olduktan sonralari geziyor tozuyor eskimemiş yerler görüyor bizim emeklilerimizin birlikte hakeza bire bir hayatı olsun istiyoruz. Emeklilerimizin aldığı karşılık yükselecek ikincisi Ekin Bakanlığı ile protokol yapacağız, bizim vatandaşlarımız bile zor olduktan bilahare gezecek tozacak hayatın tadını çıkaracak, ikinci baharını yaşayacak. “Share: