Aylin Nazlıaka: Kaderine Terk Edilen Gümüşhane’de Yurttaşlar, Tedavi İçin Mekân İllere Başvurmak Zorunda Kalıyor

CHP Kadın Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, Gümüşhane Celal Hastanesi’ndeki defa sorununun bibi çözülemediğini belirterek, “Kaderine infirak edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, otama amacıyla yer illere müracaat etmek zorunda kalıyor. Önce hastaneyi açıp arkası sıra defa planlandığı için çözüme kavuşmayan bire bir posta sorunu var” dedi.

Aylin Nazlıaka, geçmiş Gümüşhane’ye giderek sivil sosyete kuruluşları, çığır odaları ve sendikaların temsilcileri ile buluştu, esnafı ziyaret etti. Nazlıaka, henüz sonradan partisinin ülke başkanlığında CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’ın düzenlediği toplantıya katıldı. Gümüşhane’deki sorunların masaya yatırıldığı toplantıda, CHP Karı Kolları MYK Üyesi Fevziye Pehlivan, Karı Kolları İl Başkanı Belgin Çakır, Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Nil Bektaş bile amade bulundu.

Nazlıaka, Gümüşhane’deki temaslarının ardından bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Kaderine ayrılma edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, tedavi için yer illere gitmek zorunda kalıyor. Ilk hastaneyi açıp arkası sıra nöbet planlandığı üzere çözüme kavuşmayan tıpkısı kez sorunu var” dedi. Nazlıaka, açıklamasında şunları kaydetti:

“HERHANGİ BİR TEDBİR ALINMADAN KIŞ MEVSİMİNDE AÇILAN HASTANENİN YOLU, YAĞAN KARLA BİRLİKTE KAPANDI”

“Gümüşhane’nin Eskibağlar mahallesindeki tıpkı tepeye yapılan Gümüşhane Izzet Hastanesi, 2015 yılında bitirildi ancak mesnet sorunları dolayısıyla 2021 yılının meyan ayına kadar hizmete açılamadı. Açıldığında üstelik sorunları bitmedi. değme tedbir alınmadan kış mevsiminde açılan hastanenin yolu, yağan karla gelişigüzel kapandı. Araçlar inip çıkamadığı amacıyla hastalar kendi imkanları ile yukarıdan bayağı ağmak zorunda kaldı. O dönemde çalışmaların başladığı belirtilerek ‘Misil sorunu fiziki namına çözülecek’ açıklaması yapıldı ama dava tüm yerine çözülemedi. Sav bu kadarla dahi sınırlı değil. Kat benzeri vatandaşın arazisi olduğundan muhit bir istimlak sorunu yaşanıyor.

Gümüşhane Belediye Reisi Ercan Çimen, o ahit yaptığı açıklamada, ‘Bedeli mukabilinde ifa yapacağız. Bu alanlarla ait Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’mızın yanına gitmiştik. Bambaşka yerde Hazine yerlerini taşınmazlar değerinden alıp, normal rayiç değeri üzerinden satıp oradan elde ettiğimiz gelirle bu yolun kamulaştırılmasında buradaki yer sahiplerine ödeyeceğiz’ demişti. Gümüşhane’de öğrendik kim dava çözülmemiş.

“KEZ PROBLEMİ ÇÖZÜLMEMİŞ BİR HASTANE VAR”

Sağlığa ulaşım yer asıl haktır. Fakat nöbet problemi çözülmemiş tıpkısı hastane var. Ayrıca hastaneler, sağlam temellerle kuvvetli zeminler üstüne mensur edilir. Tanrı korusun, tıpkı çağ Gümüşhane’de tıpkısı yer sarsıntısı olsa o hastanenin tırı vırı ne olacak; hepimiz endişeliyiz. Bir sorunu daha var bu hastanenin. Tam sayıda doktoru bulunmayan. Buradaki hekimlerimizin havai aygın baygın. Hastalara yetişemiyorlar. Hastalar, ‘tedavi almak üzere civardaki hangi şehre gideyim’ diye niteleyerek düşünüyorlar.

“GÜMÜŞHANE’DE GENIŞLIK BIR IKI BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Birleştirme gücümüzle sahadayız. Partimize balaban bire bir hoşlanma var. Onun için CHP ailemizi mübalağa etmek, genişletmek üzere tıpkısı sorumluluğumuz dahi var. Tetkikat bize şurası gösteriyor; organ sayımızın arttığı yerlerde partimizin oy oranı bile akilane mütenasip yerine yükseliyor. Gümüşhane’de yeryüzü bir iki bire bir milletvekili görmek istiyoruz. Çalışacağız, örgütleneceğiz ve örgütlü gücümüzle gelişigüzel seçim günü geldiğinde sandığa gideceğiz, oylarımızı vereceğiz. Sandıklara topluluk çıkacağız ve güzel günleri, okumuş yarınları bilcümle alay malay kucaklayacağız.”

Share: