Ayrımsız gözü gökçe, tıpkısı gözü yeşil olan adamı gören şaşırıyor

Tıpkı gözü gökçe, tıpkısı gözü yeşil olan adamı gören şaşırıyor

NİĞDE – Niğde’üstelik cıvıl cıvıl işitme sakat 26 yaşındaki Alperen Saika; biri gökçe ötekisi ise yeşil olan gözleriyle özen çekiyor.

Doğuştan benzeri gözü gökçe tıpkısı gözü yeşil olan Mücahit Yıldırım, girdiği ortamlarda değişik ayn renkleriyle ilgi odağı oluyor. Temel ve babası ile kardeşlerinin gözlerinin alışılagelen olduğunu tamlayan Sebep; “Babamın gözleri semavi, annemin ise yeşil. Ben bile çırılçıplak iki farklı ayn rengine sahibim” dedi. Çevirici eşliğinde açıklamada mevcut Sebep; “Niğde’de dünyaya geldim. Doğduğumda konuşuyordum. Henüz sonrasında ateşli bire bir hastalığa yakalandım ve sağır oldum. Gözlerim doğuştan salim canip yeşil, sol canip ise mavi. Sol taraf mavi ata tarafı, sağlıklı yan ana tarafı. İnsanlar gördükleri antlaşma şaşırıyorlar. Gözlerin mıhlı, bir sıkıntım namevcut” ifadelerini kullandı.

Günlük hayatta bel dili bilenlerle ahbapça ettiğini nâkil Saika; “Belediyede çalışıyorum. İşaret dili bilenlerle sohbetlerimi yapıyorum. Konuşan insanlarla anlaşamıyoruz. Sağır insanlarla iletişim kuruyoruz. Bahtiyar oluyorum. Mütekellim insanlarla anlaşamadığımız üzere yazışıyoruz. Sağırları anlamaları amacıyla işaret dili öğrenmeleri geçişsiz. Sağır insanlar Niğde’birlikte çok aşkın. İşaret diliyle iletişim dayamak rahat oluyor bizim üzere. İşaret dili öğrenmelerini isteriz. İletişim kuramadığımız ahit zorlanıyoruz. İşaretle anlaşabilirsek bu bizim için bayındır oluyor” dedi.

Share: