Azerbaycan-Türkiye İş Forumu düzenlendi

Azerbaycan Başbakanı Şanlı Esedov, işgalden kurtarılan bölgelerde Türk şirketleriyle gelişigüzel projeler hayata geçirdiklerini belirterek, “Türk şirketleri, Azerbaycan’üstelik heybet bütçesiyle hayata geçirilen 17 milyar dolar değerindeki 450’ye yakın projeye katılıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Azerbaycan Başbakanı Yüce Esedov, Dış Konuşu İlişkiler Kurulunun (DEİK) Bakü’bile düzenlediği Azerbaycan- Türkiye İş Forumuna katıldı.

Esedov, Türk ve Azerbaycanlı hareket adamlarının aheste bandaj gösterdiği forumun açılışındaki konuşmasında, Türkiye külliyen yapılan taşımalık, erke, eğitim, ekincilik kabilinden haddinden fazla türlü alanlardaki görüşmelerde düşün birliğinin olduğunu söyledi.

Hükümetlerin görevinin gelişim adamlarının problemlerini halletmek olduğuna belen eden Esedov, “Azerbaycan’üstelik 5 bine mümasil Türk şirketi kayıtlıdır. Bu da Türkiye’nin yabancı ülkeler sıralamasında en üstte olduğunu gösteriyor. Türk şirketleri, Azerbaycan’birlikte çap bütçesiyle hayata geçirilen 17 bilyon dolar değerindeki 450’ye yakın projeye katılıyorlar. Türkiye’üstelik dahi 2600’den haddinden fazla Azerbaycan şirketi değişik sahalarda faaliyet gösteriyor.” diyerek konuştu.

44 günce savaştan sonraları sunu koca işlerinin kurtarılan toprakların mamure edilmesi olduğu dile getiren Esedov, ” Karabağ’birlikte bizimle bu arada arkadaş kardeş Türk şirketleri bile hareketlilik gösteriyor. Tarım haddinden fazla majör alanlardan birisidir. Ekincilik alanında bizim Türk kardeşlerimiz şişman yatırımlar yapıyorlar. Dost Agropark, özel sermayeli evvel iştirak olarak projeler gerçekleştiriyor.” dedi.

İşgalden kurtarılan topraklarda yapılan projelerin ana atma ve açılışlarını Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ile İlham Aliyev’in birlikte yapmalarının koca olduğunu rapor eden Esedov, iki liderin bununla gelişim adamlarına plan verdiğini belirtti.

İşgalden kurtarılan topraklarda büyük projelerin hayata geçirileceğini bildiren Esedov, bu projelerde en son teknolojinin kullanılacağını, aksiyon adamları amacıyla türlü kolaylıklar sağlanacağını kaydetti.

Azerbaycan asıl karası ile Nahçıvan’ı birbirine bağlayacak Zengezur koridorunun bölgedeki yer koca projelerden biri olduğunu dile getiren Esedov, koridorun hayata geçmesiyle Türk şirketleriyle eskimemiş projelere imza atacaklarını söyledi.

“Türkiye’nin sınırlı şehirlerinde Azerbaycan Envestisman Road Show etkinlikleri düzenleyelim”

DEİK Başkanı Başarmış Olpak, “Benzeri ulus, iki büyüklük” anlayışıyla Türkiye ve Azerbaycan’ın iktisat ilişkilerinin birlikte işlek şekilde ilerlediğine belirterek, “İkili tecim hacmimiz yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti ve bugün, umum ele vererek, 15 bilyon dolar hedefimizi derk etmek üzere adımlar atıyoruz. Bunu de kerem büyüklerimizin desteğiyle, bizler, hareket insanları kendisine gerçekleştireceğiz.” dedi.

Azerbaycan’la yapılan Tercihli Ticaret Anlaşması’nın kapsamının genişletilmesinin gelişim dünyası için heybetli olduğunu dile getiren Olpak, öncelikleri beyninde Türk firmalarını işgalden kurtarılan bölgelerdeki projelere yönlendirmek olduğu söyledi.

Olpak, mühendislik, hazırlık, inşaat, doğal gaz ve petrol alanlarında hisse senedi birlikleri, santralci işletim ve takım tedariki gibi geleneksel hareket birliklerinin yanı sıra rüzgar ve zaman enerjisi projeleri, biyogaz, akarsu ve atıksu tasfiye tesislerinin kurulumu, erke ambarlama sistemleri, müvellidülma ve açık deniz rüzgar enerjisi alanlarında teşrikimesai taleplerinin bulunduğunu tabir etti.

Türk ve Azerbaycanlı hareket adamlarının üçüncü ülkelerde, sağlık, afiyet turizmi, tarım, savunma, enfrastrüktür, madencilik ve reçete sektörlerinde iş birliği yapabileceklerine dikkat çeken

Olpak, “Azerbaycan’de yatırıma bariz ve rüçhan alanları Türk aksiyon dünyasına anlatmak amacıyla DEİK ve AZPROMO organizasyonunda, Tecim Bakanlığımızın desteğiyle, Türkiye’nin makul şehirlerinde Azerbaycan Yatırım Road Show etkinliklerinin düzenlenmesinin hareket birliklerimiz açısından hayır olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Azerbaycan ile eş diaspora faaliyetleri yürütme hedeflerinin olduğunu dahi dile getiren Olpak, “Bu kamer sonunda, 30 Kasım 2022 tarihinde, Paris’te tıpkısı JETCO toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu ziyaret kapsamında, Fransa’daki Türkiye ve Azerbaycan diasporasıyla alay malay akıntı ederek, Fransa Senatosunda tıpkı etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Share: