Azez’de Suriyeli çocuklara okçuluk eğitimi veriliyor

Suriye’nin kuzeyindeki Azez’da, Suriyeli torunlar okçulukla tanışıyor.

Kilis Deneyimsizlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün teşviki ve Azez yerel meclisinin koordinesinde Azez ilçesindeki yetimlere okçuluk eğitimi veriliyor.

Hem bedensel hem zihinsel dimdik bireylerin yetişmesinde nazik nümayiş oynayan Azez domestik meclisine ilişkin Deneyimsizlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, çocuklara okçuluk dersi veriyor.

Savaş cihetiyle asıl ve babalarını kaybeden torunlar, geleneksel Türk okçuluğu etkinlikleriyle sosyalleşiyor.

Çocukların okçuluk eğitimlerine Kilis Gençlik ve Spor İl Müdürü Mukavim Kaplan ve Azez domestik meclisi yetkilileri bile katıldı.

AA muhabirine açıklamada kâin Kaplan, “Anadan Görme Türk okçuluğunu Suriye’deki gençlere, çocuklara tanıtıp sevdiriyoruz.” dedi.

Kilis Valiliği ve kesim domestik meclisleri koordinesinde çocuklara, gençlere okçuluk eğitimleri verildiğini tamlayan Kaplan, “Çobanbey, Azez, Mare ve Soran bölgelerinde öğrencilere ve esas babasını kaybetmiş yetimlere okçuluk yetişek veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaplan, Suriye’da anadan görme Türk okçuluğunun sevdirilmesine destek veren Suriyeli yetkililere ve Kilis Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü temsilcilerine da teşekkür etti.

Okçuluk eğitimlerine katılan Malik Halebi, ilk defa okçulukla tanıştığı üzere coşkulu olduğunu söyleyerek, “Buradaki yetkililer bize ok atmayı öğretiyor. İlk başlarda zorlanıyorken şu zaman haddinden fazla elan abat tıpkısı şekilde ok atabiliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: