Bacaya sıkışan baykuşların imdadına işçiler yetişti

Zonguldak’ta döküm kalıplarının ısıtıldığı fırının bacasına sıkışan baykuşların imdadına işçiler yetişti. Fırının içinden bacaya uzanan aynı işçi baykuşları bulundukları yerden çıkartarak ekiplere teyit etti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Tarz Atölyesi’ndeki dökümhanede etkin işçiler dökümlerin kalıplarını ısıttıkları fırının bacasına baykuşların sıkıştığını ayırt etti. Geçmiş bacanın benzeri bölümünü dışarıdan keserek baykuşlara ulaşmaya etkin işçiler liyakatli olmayınca fırının içine girmeye karar verdi.

İşçilerden Şanlı Topal, fırının içerisinden vantilatör bölümünün arkasındaki baykuşları çıkartmak üzere dakikalarca uğraş verdi. Iş arkadaşlarının üstelik seferber olduğu istirdat çalışmaları sırasında baykuşlardan ikisini salim namına kurtaran Topal, tıpkısı baykuşu ise ölü buldu.

Topal, baykuşları Huy Esirgeme ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. Arkadaşları ise istirdat operasyonunu saniye saniye cep telefonuyla görüntüledi. Baykuşları kurtarmanın mutluluğunu yaşadığını ancak tıpkı baykuşu ise ölü olarak bulunca üzüldüğünü anlatan Topal, şöyle dedi:

“Arkadaşlarımız fırında bire bir baykuşun sıkıştığını gördüler. Bize dahi selen verdiler. Baykuşun bir tane olduğunu gördük ama yegâne değilmiş. İki canlı tıpkısı ölmüş baykuş vardı. Arkadan bacayı açmaya çalıştık ama daha içeride olduklarını gördük. Bu misil fırının içerisinden büzüşmek durumunda kaldık. Sınırlı alanda içeriye girdik. Az Buçuk uğraştan sonradan bir baykuş bulduk. Çıkarttık. Beraberinde bir ölmüş ve biricik henüz nazik baykuş bulduk. İkisini canlı birini geberik namına çıkarttık. İtfaiye gelmişti filhakika. Milli Parklar ekiplerine teyit ettik. Nazik ihtimalle hayvan bilimi susuz ve yemsiz kaldı. Veteriner hekime götürülecekti. Oradan da zat doğasına salınacak. Fırını atölyede yapmış olduğumuz dökümlerin kalıplarını ısıtmak üzere kullanıyoruz. Ayrımsız birey kurtarmanın keyfi bir apayrı. Sevindik. Türk Milleti namına hayvanları severiz. Tıpkısı yavru üzere döl kadar sevindik.”

Natür Esirgeme Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü ekiplerine teyit edilen alacalı baykuşun tedavisinin peşi sıra baştan doğaya salınacağı öğrenildi. – ZONGULDAKShare: