Bakan Karaismailoğlu, depremler sonrası ölçülü çalışmalara ait izah yaptı Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, hem Adıyaman hem üstelik bölgedeki 9 havalimanının enerjik olduğunu belirterek, “Bugüne büyüklüğünde kestirmece 200 binin üzerinde vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Adıyaman Kıyamet Dümen Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sonrası düzenlenen çalışmalara ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelzele bölgesinde aheste şita şartlarının hakim olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, birlik olumsuzluklarına rağmen birçok sorunun üstesinden gelindiğini anlatım etti.

Karaismailoğlu, artık sadece zamana ihtiyaç olduğunu kaydederek, “Adıyaman genelinde dakika itibarıyla son eden vatandaşlarımızın sayısı 4 bin 104, kurtarılan vatandaşımızın sayısı dahi 12 bin 864. Bu büyüklüğünde acılı habere karşın Adıyaman’bile zaman muştulu gelişmeler oldu. 10 vatandaşımız etkili kendisine enkazdan çıkarıldı. 6 çağ sonraları gerçekleşen bu halas şaşırtıcı gibiydi. Onun buruk benzeri sevinci var bizde. Parçalanmamış isteğimiz faal kurtarılma sayısının artması. O yüzden enkazlarda çokça kırılan tıpkısı emek yürütülüyor.” diyerek konuştu.

Söz konusu hassasiyet zımnında kriz kaldırma çalışmalarının ayrıntılı sürdüğüne meni fail Karaismailoğlu, Adıyaman genelinde kestirmece 30 bin eksper ve gönüllünün özverili himmet yürüttüğünü anlattı.

Karaismailoğlu, Adıyaman’daki hasarlı ve yıkılan binalara ilgilendiren birlikte şunları kaydetti:

“Adıyaman merkezinde yıkılan çatı sayısı 1061, tehlikeli hasarlı ve yıkılacak bina sayısı üstelik 1158. 234 sakil hasarlı ve od en eden binaları kontrollü tıpkısı şekilde yıktık ve çalışmalara bitmeme ediyoruz. Adıyaman Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde bir problem bulunmayan tekmil hastalara ve yaralılara 1100 esenlik personelimiz alışılmadık tıpkı hizmet veriyor. Sabahleyin birlikte keyif personelimizi müzakere ettik. İlk müdahaleleri yapılan bazen yaralıların daha sonradan İstanbul ve Ankara gibi balaban illere naklini da yaptık. Uçakla sevk ettiğimiz çorlu sayısı bile 950. Hem Adıyaman hem bile bölgedeki 9 havalimanı canlı durumda. Bölgeden hasrolunmak talip tam vatandaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti veriyoruz. Bugüne büyüklüğünde tahminî 200 binin üzerinde vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdik.”

Tıpkısı şekilde hem demir yollarında hem kişmiri yollarında ücretsiz ulaşım hizmeti vermeye devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, depremden etkilenen ve ilişkin olan Hatay Havalimanı’nın birlikte bilcümle eksiklerinin tamamlandığını ve uçuşların başlayacağını aktardı.

Karaismailoğlu, Hatay Havalimanı’nın eğreti uçaklarının yanı sıra kargo uçaklarına de hizmet vereceğini kaydederek, “2 uçağımız depremden önceki havalimanında park halinde kalmıştı. Onlar üstelik yolcularını alarak havalimanından ayrılacaklar.” dedi.

“Vatandaşlarımız, dezenformasyon yapanlara on paralık aldırmasın”

Cümle zorlukların üstesinden angajman içerisinde çalışarak geleceklerini tabir eden Karaismailoğlu, “Burada 24 saat balaban ayrımsız iş var. Vatandaşlarımız, buraya gelip foto çektirmek için göçük önünde azamet verip toplumsal medyada paylaşıp dezenformasyon yapanlara hiç aldırmasınlar. Kayıplarımızın dışındaki temas şeyin çokça daha iyisini yer güdük zamanda adına getireceğiz.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, sunu güdük zamanda çadırlardaki vatandaşları taşımalık kentlere alacaklarını belirterek, “Vatandaşlarımızı taşımalık kentlerde 1 yıl konuk ettikten sonraları onları kalıcı konutlarına alacağız. Vatandaşlarımızın çarkıt konutlarından çokça daha iyi şartlarda yaşamaları üzere devletimiz nazik aynı planlama yaptı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli iletişim halindeyiz. Bizler maltalık normale dönene kadar buralardayız. ” değerlendirmesinde bulundu.

Share: