Bakan Karaismailoğlu: Lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceğiz

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “E5000 Milli Elektrikle Anahat Lokomotif projemizle lokomotif üretiminde melfuf değeri erdemli bileşenlerin yerel tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa serencam vereceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Faziletli Çabuk Şimendifer ile Eskişehir’e geldi. Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ve partililerce karşılanan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye Raylı Tümce Araçları Sanayi A.Ş. (TÜRASAŞ) fabrikasını ülfet etti. Raylı sistem araçlarının nazik bileşenlerini milli imkanlarla tasarlayıp, üretmenin sunu şanlı öncelikleri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Raylı hep araçlarındaki kritik bileşenlerin tasarlanması ve üretilmesini, 2022 yılında milli elektrikli tren ve lokomotifin paradigma üretimine başlanmasını, 2023 yılında milli çabuk trenin prototipinin tamamlanmasını arkası sıra yer altı treni, tramvay tasarım ve üretimi de dahil, ülkemizin ihtiyaç duyduğu parçalanmamış raylı cümle araçları ve nazik ast bileşenlerinin tasarlanarak üretildiği tıpkısı TÜRASAŞ hedefliyoruz. Özge çalışmalarla gelişigüzel E-5000 Anahat Lokomotif Spekülasyon Çalışmaları’nı yerinde inceledik. E5000 Milli Elektrikle Anahat Lokomotif projemizle lokomotif üretiminde katma değeri faziletkâr bileşenlerin domestik tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa serencam vereceğiz. 2023, 2024 yıllarında, 20 skor E5000 Anahat Lokomotifi, TCDD Nakliyat şirketimize konfirmasyon edeceğiz” diye konuştu.

YANGIN SÖNÜM VAGONUNU İNCELEDİBakan Karaismailoğlu, TÜRASAŞ eliyle yapımı tamamlanan ‘Yangın Söndürme ve Istirdat Vagonu Konfirmasyon Töreni’ne birlikte katıldı. Vagon ile hizmet kalitesini elan üst taşıdıklarını anlatan Karaismailoğlu, “Zaman teslimi gerçekleştirilen ‘Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonu’muz, domestik ve milli imkanlarla üretildiğini alelhusus anımsatmak istiyorum. Vagonumuzla çıpa yollarındaki yer yağı ve türevlerinin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda; muhtemel raydan balkon, cuşiş, eğim ve patlama kabilinden olaylardaki olasılı zayi ve zararları yeryüzü aza indirmeyi hedefliyoruz. Vagonlarımızla elden çipo yollarında değil kişmiri yolu ile ulaşamadığımız ve demir yolu hattının geçtiği yerlerdeki orman yangınlarına de engelleme edebileceğiz. ‘Yangın Söndürme ve Istirdat Vagonu’muz, 72 tonluk akarsu ve köpük karışımı ile ortalama 6 skor itfaiye aracının mecmu kapasitesine topluluk” dedi.

Icra Vekili Karaismailoğlu, TÜRASAŞ’ın arkası sıra Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ı makamında müzakere ederek, Eskişehir- Sarıcakaya el şantiyesinde incelemelerde bulundu.Share: