Bakan Koca: Kamuya çağrıştırmak isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Insan, şu anne büyüklüğünde 6 binden aşkın hekimin kamuya göstermek üzere başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini ehlihibre hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Eş, Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Adam, hastalığı belli belirsiz bir soğuk algınlığı üzere geçirdiğini belirterek, “Yalnız tıpkı periyot belli belirsiz bir argıt ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, dinlenme ettim ve bol sıvı aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın anbean azalmaya başladığını, olay sayılarının günce 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Adam, bu süreçte hastaneye yatışların da berrak şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve okkalı bakımların yeniden kapanmaya başladığını anlatan Âdem, “Önümüzdeki 3-4 hafta zarfında bu daha üstelik belirginleşecek. Amma bu tıpkısı daha olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları önce Avrupa’dan başlayıp sonraları bize makul mevrut tıpkısı dolma teşrinisani, mesafe kabil baştan benzer. Daha Çok Kovid ile yaşamayı öğrendik. bundan sonra korumamız gereken, gelecek yaşlarda eklenmiş hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi imdi Kovid.” diye konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak üzere peçe takmalı”

Bakan Insan, aynı gazetecinin okulların açılmasına ilgilendiren sorusuna, “Keder edilmemeli, peçe geçirmek talip kabil, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıt olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından benzeri cesim grubun bile katma hastalığı mevcut torunlar olduğuna dikkati calip Adam, şöyle bitmeme etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları heybetli. Onların elan dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifham etmek istiyorum. Maske üzere genel anlamda daha çok tıpkı zorunluluk mümteni. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak amacıyla takmalılar. Ilişik hastalığı olan ve gelecek yaştaki vatandaşlarımız canlı ortamlara girmeden önceki peçe takmalıdırlar.”

Aynı gazetecinin Türkiye’deki taklitçi çiçeği vakalarına ilişkin sorusunu Herif, “Sabık posta üstelik söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler üzere ne endemi hangi bile pandemi olmayacağını çokça kesin rapor edebiliriz. Şu esas büyüklüğünde 12 vaka tayin edildi. Taklitçi çiçeği fakat haddinden fazla mümasil temasla, ayrımsız ortamda uzun süre birlikte kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler henüz birlikte artacak”

Sağlıkta Parafin Düzelti çerçevesinde amme hastanelerine göstermek amacıyla başvuran hekimlerin sayısına ilişkin birlikte hikmet veren Eş, şunları kaydetti:

“Şu esas büyüklüğünde 6 binden çok doktor kamuya okşamak amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Vakit Kaybetmeden İstanbul’dahi 1350’yi buldu. Ankara’üstelik 650’yi geçti. İzmir’birlikte 600’e yaklaştı. Hatay’birlikte 130’u buldu. Diyarbakır’dahi 170’i buldu. Batman’üstelik 44 hekimi buldu. Bütün illerden faziletkâr oranda referans var. Yalnız Bayburt ve Gümüşhane’de henüz müracaat olmadı.

Başvuranlardan bala hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, eş tevellüt ve dahiliye uzmanı rastgele biri tahminî 400, ışın bilimci 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, dermatoloji 115, göz, KBB, hikmet otama ve kardiyoloji gelişigüzel biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda çalışmak bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şunu çok kemiksiz söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler daha birlikte artacak. Bu suret yalnız ‘Ben Beyaz Tashih çerçevesinde bu avantajlardan müstefit olmak üzere kamuya benzemek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Bakir dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Zehir Islahat’ diyerek keyif çalışanlarına ve hekimlere bir gelecek vadediyoruz. Taban sevap dışında her işlemin tıpkı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, nedeniyle değme çalışanın katiyen melfuf ifa aldığı bir aktarılma başlattık. Adil olan ve keyif çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bir aktarılma.”

Icra Vekili Adam, henüz evvel açtıkları alarga atamalarda başvuru sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplam bilirkişi sayısının 46 bin olduğunu aktaran Herif, “Düşünün ki 5 bini ustalaşmak amacıyla 6 bin doktor anlayışsız okşamak istiyor. Bu nüsha daha de artacak. Bunu bütün birlikte göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına henüz çok başvuran hekimin olacağını adisyon ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin sağlık çalışanı alımıyla ilgilendiren da çalışmaların sürdüğüne belen fail Herif, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tamlık bu poliklinik odalarında hizmet vermek için bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler kâtiplik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya elan çok odaklanmasına, henüz gani hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan kül aksaklıkların hepyek çözüldüğünü bilcümle bu arada göreceğiz. Mecmu 85 bin tayin bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş yer büyük alım. Aşamalı kendisine bu yıl hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde alım gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz.”

Share: