Bakan Kurum: “Hane arsalarının yüzdelik 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çalım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında basamak arsalarının yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Çalım, toplumsal medya hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon konut arsası ve 10 bin hisse senedi yeri amacıyla referans detaylarını anlattığı video düşünce paylaştı.

Bakan Çekicilik, 85 milyon vatandaş amacıyla Cumhuriyet tarihinin genişlik şişman içtimai ev projesini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet eliyle şişman tıpkı hazzetme ve ilgiye mazhar olan 250 bin içtimai hane kampanyasının peşi sıra, Cumhur Reisi Erdoğan’ın yer kampanyasıyla ait müjdeyi kabine toplantısından sonradan milletin evinden paylaştığını nâkil Gelgel, “Şu ana arbede e-izzet üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız sosyal konuta başvurdu. Lazım evrakı bildirme eden 4,5 milyon vatandaşımızın birlikte referans süreçlerini tamamladık. Bölük amaçlı arsalarımıza bile üzerinden henüz 24 saat de geçmemesine karşın milletimiz çok büyük tıpkısı teveccüh gösteriyor. Milletimiz ev başvurularında olduğu kabilinden yer başvurularında üstelik bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini bir sefer daha gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Çekicilik, 1 milyon ev gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız bütün 1 milyon basamak gayeli arsamızın kâh illerdeki dağılımını da benimsemek isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’da, 25 bin İzmir’birlikte, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’üstelik, 25 bin Kayseri’bile, 30 bin Diyarbakır’da, 28 bin Eskişehir’üstelik, 26 bin 700 Van’bile, 23 bin Antalya’bile olmak amacıyla 81 ilimizde 1 milyon konut amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Yer geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz ayrımsız şekilde, çakılı ve makul ödeme koşullarıyla altyapısı tamam, imar planı hazırlanmış arsalarda nesir edebileceklerini vurgulayan Gurur, zaruri beceri ve hukuki destekleri, Nezaret ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ayrıcasız temas vatandaşa sunacağını kaydetti.

Gurur, “Vatandaşımız hem konuta hem üstelik basamak gayeli arsaya başvuru yapabilir. Her ikisinin birlikte kurasına katılabilir. Şayet ikisi nagehan çıkarsa birini yeğleme ederek sülale sahibi olabilir.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını tabir eden Nazır Maksat Kurum, şöyle devam etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta baş başa parseller bulunuyor. Yine yan yana parsellerde adalet sahiplerinin ekseriyet sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda bile seçkin türlü proje desteğini verecek. Bu parsellerde inşa edilecek binalar dayanak noktası zait 4-5 imansız geçmeyecek.

Müstakil parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini düz yazı edebilecekler. İnşallah yer geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Çatlak kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahipleri anlaşılan olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah teyit edeceğiz. Müstakil parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Yanında parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’bile 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Vekil Hava, sosyal konutların önce temellerini Ankara’birlikte, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Çekicilik, “Bu anlamda 25 Ekim’dahi, Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak gelmek üzere 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle gelişigüzel atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin iş yeri üzere ise ilk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni iş yerinin hizmete sunulacağını aktaran Hava, “Bu iş yerlerimizi da 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vadeyle sanayicimize, gailesiz girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri iş yerlerimizin birlikte temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce eskimemiş ilişik istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur, 2003 başından itibaren üretilen toplumsal basamak sayısının 2 milyona, sair projelerle gelişigüzel heybet adına üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının birlikte 10 milyonun üzerine çıkarılacağını vurguladı.

Alım, “Yatırım miktarı 900 milyar liralık olan içtimai basamak hamlemizin, ayrıksı sektörlerimizi dahi tetikleyerek 2 trilyon liradan çok iktisadi hareketliliğe çevirici olacağına özden inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Konut Hamlemizin’ beher doğruluk sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz üzere görklü, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Share: