Bakan Varank pastanede yaşadığı ilginç olayı anlattı: Beni tanımıyor, TOGG’u tanıyor

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank partisince planlı ‘2023’e Akıllıcasına Şehir Buluşmaları’ çerçevesinde Nevşehir’e geldi. Programına basın toplantısı ile başlayan Icra Vekili Varank, Türkiye’nin otomobili TOGG üzerine da bilgelik verdi.

29 EKİM TARİHİNDE BANTTAN İNECEK

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 29 Ilk Teşrin tarihinde önceki otomobilin banttan ineceğini belirten Varank, “Dünya kazançlı namına tıpkı resesyona durgunluğa akıllıcasına gidiyor. 3 yıldır pandeminin olduğu aynı süreçten geçtik. Soylu Erki bunluk Rusya ve Ukrayna savaşı sebebiyle elan üstelik derinleşmiş durumda. Ülkeler bu sıkıntıları atlatabilmek üzere bir sarmalın içerisine girmiş durumda. Kaslı ülkeler 40-50 yıldır görmedikleri enflasyonu, işsizliği şu anda yaşıyorlar. Balaban ayrımsız gözdağı içerisindeler. İşte arsıulusal toplantılarda, güvenli olun beher ülkenin gündeminde ‘acaba tığ bu kışı pekâlâ atlatacağız? Bu enerji krizini lacerem atlatacağız’ endişesi var. Bununla ait görüşmeler yapıyorlar. Tabiatıyla bu global pahal iklimden ülkemiz üstelik etkileniyor. Tığ bunu hiçbir ahit inkar etmedik. Amma burada Türkiye’nin durduğu noktayı da gayet domuzuna benzeri şekilde gitmek lazım. Ülkemiz bundan ilk sıcak mülk politikalarından düzem, nema, para şişkinliği sarmalından güvenli olun çokça çekti. Bu politikalar sebebiyle ülkemizin önüne çokça setler çekildi. IMF kapılarında ülkemizin geleceğine ipotek koyulmaya çalışıldı. Fakat o eyyam geride kaldı. 29 Teşrinievvel yaklaşıyor. Müzmin muhaliflerin ‘elbette yaparım bile acep bire bir kulp takarım. Bu projeye nasıl tıpkı hata bulurum’ diye niteleyerek uğraştıkları TOGG’un önce paradigma istihsal araçları inşallah 29 Ilk Teşrin’birlikte Gemlik’te fabrikada sıra üretimden inmiş olacak. ve tığ o dolaşma cumhuriyetimizin 100. yılını karşılarken ülkemize balaban ayrımsız gururu bütün birlikte yaşatacağız” dedi.

“C SINIFI SUV ARAÇLARLA AYNI FİYAT OLACAK”

Ayrımsız gazetecinin TOGG’un fiyatını sorması üstüne yaşadığı benzeri anıyı anlatarak karşılık veren Icra Vekili Varank “C sınıfı SUV araçlarla bire bir fiyatta olacak” diye yanıt verdi. Nazır Varank, TOGG’un fiyatı üzerine de açıklamalarda bulundu. Varank, “Fiyatla ait sorular bize çokça soruldu. Başından beri dahi tıpkısı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu tıpkısı özel sektör yatırımı. Burada şirketin ayrımsız karşılık politikası var. Esasen beri şunu söylüyorlar. ‘Biz piyasaya C sınıfı SUV tıpkısı araçla çıkacağız. Dolayısıyla benzeri segmentteki yani C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel araçlar ne fiyattan satılıyorsa biz o denk marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız’. Başından beri söyledikleri bu. Bu manada de fiyatını düşkünlük edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV araçlar hangi fiyatlardan satılıyor? Bakarsınız aklınızda benzeri fikir oluşur. ‘Almak kim TOGG da bu fiyatlardan piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diyerek tek devir bizim benzeri açıklamamız olmadı. Esasen beri piyasaya çıktığımda C sınıfı SUV segment araçlarla bire bir marjda satılma hedefi var. Ortaklık bu gestalt amacıyla bile çalışmalarına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

PASTANEDE YAŞADIĞI OLAYI ANLATTI

Icra Vekili Varank, “Güzeşte hafta tıpkısı pastaneye gittim. Kadın tıpkı ısmarlama vermişti. ‘Bunu git al, gel’ dedi. Gittim pastaneye. Üzerimde TOGG’un yeleği vardı. Dedim kim ‘siparişimiz varmış alabilir miyim’? Hazırladı tezgahtar yâren. ‘Buyurun’ dedi. Sonraları üstüme baktı dedi kim; ‘ya bu üstünüzdeki bildiğimiz TOGG’mu’ diyerek. ‘Evet’ dedim bildiğimiz TOGG, Türkiye’nin otomobili. Anlattık üretimevi 29 Ilk Teşrin’birlikte açılacak. Daha bilahare Mart’ta satışlar bekleniyor diye.

“TOGG’U TANIYOR, BAKANI TANIMIYOR”

Dedi kim ‘ya hangi kadar çalım donör. Böyle bire bir projede çalışıyorsunuz’. Tabi beni tanımadı. Türkiye’nin Otomobilini tanıyor amma Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nı tanımıyor. Emretmek kim bu proje süfli 7’den 70’e herkeste iri heyecan uyandıran tıpkı proje. Şu anda Türkiye’bile henüz dil piyasaya çıkmadan sunma bildik markalardan tıpkısı tanesi TOGG. Bu manada de hangi büyüklüğünde zer tıpkısı molekül olduğunun örneğini size vermiş oldum” şeklinde konuştu.

Share: