Bakan Yanık: “Bayağı familya tipi huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Acılı, adi karı tipi huzurevi modeliyle Adana, Yalova ve Artvin’de yaşlılara hizmet verildiğini belirterek, “Pespaye karı tipi huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü, hizmet kuruluşlarını yaşlıların ihtiyaçlarına makul namına tasarladıklarını belirterek, seçme yıpranmamış kuruluşun tasarımının yaşlıların kullanımına akıllıca namına erişilebilir ve tıpkısı zamanda ihtiyaca bakarak kişiselleştirilebilir özelliklerde dizayn edilmesini amaçladıklarını vurguladı. Bakan Izdıraplı, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘hanay tipi’ ve ‘hasis familya tipi’ proje olmak için üç farklı kategoride tasarlanıyor. Şehir tipi, bakıma ihtiyaç duyan ve bedenî fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza bakım yüklemek amaçlı kendisine tasarladığımız benzeri huzurevi modelidir. Hanay tipini günlük işlerini zat başına yerine getirebilen ve fiziki hareketliliğe çıktı gerekseme duyan yaşlılarımız amacıyla planladık. Bu menent, demans kadar kognitif fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelen yaşlılarımız için özel tasarlandı. Bayağı eş tipi modelimiz ise hür hareket edebilen ve özlük işini kendisi yapabilen, elektronik familya aletlerini kullanabilen ve afiyet açısından daim gözetime ihtiyaç duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilgilendiren yaşam alanlarında günlük hayatlarını sürdürmelerine olanak tanınıyor” dedi.

“Kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Vekil Kederli, Çeltek, Tokat ve Zonguldak’ta maltalık tipi mimarlık ile tasarlanmış buğulanmış bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise hasis ev tipi mimari ile düşünülmüş kuruluşların hizmet verdiğini belirterek, “2+1 (2 yatak odası, 1 kuma salon, aş damı, banyo ve tuvalet) ve 1+1 (1 akak odası, 1 ortak mağaza, mutfak, cağ ve tuvalet) şeklinde tasarlanan gerçekten familya tipi modelimizde iki yaşlımız alay malay kalabiliyor. Çiftlerimiz marifetiyle artık yeğleme edilen siktirici sülale tipi huzurevlerimizde yaşlı çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Özlük evlerinde gibi yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız yıpranmamış arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise keyifli koridor geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.

“168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza bakım hizmeti sunuyoruz”

Vekillik namına buğulu vatandaşlara götürülen hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Bakan Yanık, şöyle konuştu:

“Yaşlılarımıza neşeli kurumlarda değil, kendi ortamı zarfında bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını elan dahi kolaylaştıracak şartlar altında bitmeme edebilmesine yönelik bir anlayışla bakım veriyoruz. 2022 yılı ilkgüz ayı itibarıyla 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza leyli kurumsal bakım hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız üstelik Bakanlığımıza sınırlanmış huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Nezaret namına ülkemizin kalan yaşlı nüfusunu göz uğrunda bulundurarak, 2023 yıl sonuna büyüklüğünde 7 leyli bakım kuruluşu ve 5 nehari hizmet ve aktif yaşam merkezini hizmete açacağız.” – ANKARA

Share: