Balaban Zafer’in ateşi 100. yıl üstelik Başakşehir’den yükseldi

Nazik Zafer’in ateşi 100. yıl üstelik Başakşehir’den yükseldi

İSTANBUL Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünde Zafer Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce keşşaf ve Başakşehirlinin katıldığı etkinlikte keşşaflık faaliyetleri, söz yürüyüşü, söyleşi ve saz dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Ulus Bahçesi’nde yakılan dinlenme kampı ateşi ile son bulan etkinliğe Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu bile katıldı.

Balaban Atak ve Başkumandanlık Meydan Savaşı’nin 100’üncü sene dünümü, kamu yurtta olduğu kabil, Başakşehir’de birlikte coşkuyla kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde Başakşehir Millet Bahçesi, Galebe Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne familya sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaza sakinleri dahi ağır bağ gösterdi.

“Etkinlikler dönme boyu sürdü”

Başakşehir Ulus Bahçesi’ndeki gölün etrafına alem şeklinde kurulan çadırlarda Başakşehirli izciler, bölüm süresince değişik faaliyetler gerçekleştirdi. Etkinlikler çerçevesinde Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Temas ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle tıpkısı araya geldi. Söyleşinin peşi sıra Başakşehir Enstrüman Akademisi öğrencileri katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile üslup pozisyonuna geçen Başakşehirli izciler ve kaymakamlık sakinleri, Başakşehir Kavim Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün ardından dinlenme kampı ateşi etrafında buluşarak keşşaf marşları söyledi.

“Iri fütuhat iri milletlere mahsustur”

Etkinliğe katılan heyecanlı kaza sakinlerine seslenme eden Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu, balaban zaferlerin şişman milletlere mahsus olduğunu söyledi. İstiklal ve istikbal mücadelesinin 100 yıl bilahare benzeri kararlılıkla devam ettiğini rapor fail Başbuğ Kartoğlu, “Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle atılmak için göğsünü düşmana himaye fail eren şehitlerimizi ve alp gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a kadar vatanımız, bayrağımız ve ezanımız için canlarını feda fail, düşmanlara ve hainlere boğaz vermeyen ermiş şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin inşallah. 100 sene ilk dedelerimizin Anadolu’dahi verdiği istiklal ve müstakbel mücadelesi, bugün da bir kararlılıkla ve azimle bitmeme ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“Tarihimizi ongun okuyun gençler”

Ağustos ayında kazanılan balaban zaferlere da değinen Başbuğ Kartoğlu, gençlerin tarihi ongun okumasını istedi. Komutan Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı, “Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ilkin gelmek üzere ağustos ayında sayımsız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’da Mercidabık Zaferi, 1521’da Belgrad’ın fethi,1526’de Mohaç Zaferi,1571’bile Kıbrıs’ın fethi, 1922’üstelik Sakarya Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Şişman Saldırı Tarihimizi gani okuyun çoluk çocuk! Unutmayın. Sultan Mehmet Eğlek İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın evet birlikte ben seni’ diye başlattığı kuşatma böylelikle dünyada yeni tıpkısı yüzyıl açtı. Çanakkale’üstelik tarihin akışını değiştiren isimsiz kahramanlar da Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.”

Share: