Balaban Zafer’in kazanıldığı topraklarda 3 bin 743 metrelik Türk bayrağı açıldı

Balaban Zafer’in 100. yıl dönümü zımnında Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde 3 bin 743 metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesince (DPÜ), Türk Kızılay Kütahya Şubesi ve Avrupa Kütahyalılar Federasyonu iş birliğiyle hazırlanan dev bayrağın, kaymakamlık girişinden Dumlupınar Şehitliği’ne taşınması dronla görüntülendi.

Vali Büyük Polat, AA muhabirine, 30 Ağustos’un 100. yılının, zaferin kazanıldığı, bayrağın yere düşmediği topraklarda kutlandığını söyledi.

Kutlamalara sakil rabıta olduğunu belirten Polat, “Gençlerimiz kısaca 4 kilometrelik tıpkı düz boyunca bayrağı taşıdı. Türkiye’nin 81 ilinden gelen gençlerimizle beraber burada o bayrağı yeniden yere düşürmeyeceğimizi dünyaya tema olarak verdik. Buradaki ruh, burada yaşanılanlar, buradaki ilişki beraberlik hem bizlere yürek hem de geleceğe şişman benzeri imge veriyor.” dedi.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal de dev bayrağı yaklaşık 5 bin kişinin taşıdığını dile getirdi.

Üniversite olarak Balaban Zafer’in 100. yılında bir nice aktiflik yaptıklarını anlatan Uysal, “Dünyanın sunu detaylı bayrağını Dumlupınar’üstelik açtık. Tamlık halkımız küçüğünden büyüğüne, çocuğundan yaşlısına kadar, avrat, ayvaz ve tam ülkemizden ayrıca sıkı dışından birlikte öğrencilerimiz buradaydı. Bu bayrağı gururla, zevkle taşıdık. Bu görünüş karşısında şehitlerimizin ruhu handan oldu.” diyerek konuştu.

Share: