Balıkesir bilgelik! BALIKESİR – Şahika Ercümen, Gömeç Su Altı Heykel Galerisi’nde plonjon yaptı

Acun dalış rekortmeni milli sportmen Zirve Ercümen, Balıkesir’in Gömeç ilçesinde saha kayran Su Şeş Heykel Galerisi’nde dalış yaptı.

Milli sportmen, Gömeç Akarsu Altı Yontu Galerisi’ne yapımı tamamlanan 3 heykelin batırılması etkinliğine katıldı.

Güvercin Koyu’nda bire bir teknede düzenlenen etkinlikte konuşan Ilbay Hasan Şıldak, Balıkesir’in akman doğası, düz altı ve vadi üstü zenginlikleriyle koca benzeri turistik potansiyeli barındırdığına işaret ederek, “Saf yer, temiz dünya ve renkliliği olan sürdürülebilir tıpkı turizm anlayışıyla zaman Güvercin Koyu’nda heykelleri, gökçe sularla buluşturuyoruz. Orada resifler de var. Hep bahir canlıları dahi orada güçlenerek devamlılığı sağlayacak. Bu mesai, turizm için de ayrımsız almaşık ve yeni tıpkı etap olacak.” diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan üstelik parçalanmamış dalış tutkunlarını denizin altındaki zenginlikleri görmeye çağırma etti.

Yılmayan, al mercanların korunması amacıyla de bakir ayrımsız proje hayata geçirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Plonjon tutkunları üstelik gücük bire bir sürede yontularak denizin dibine indirilen mitolojik ve bugünün kahramanlarını yansıtan heykellerimizi görebilecekler. Burada değişik ayrımsız turizm olacak. Bu galerimiz ilçemize çokça husus katacak. 115 kilometrelik alanda da yapay resiflerimizi atarak su altı dünyasının çeşitlenmesini ve bu sayede insanların istedikleri noktalarda dalmalarını ve denizimizin zenginliklerini görmelerini istiyoruz.”

Konuşmaların peşi sıra 3 statü, 18 ve 22 metre derinliklerde oluşturulan alanlara indirildi.

Daha sonradan hazırlıklarını bütünleyen milli sporcu Şahika Ercümen, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Balıkesir’in değerleri ve mitolojik karakterler çokça iyicene olmuş. İda’dan Roma’ya diyoruz. Heykellerin suyun altında haddinden fazla daha cazibeli görüneceğinden eminim.” dedi.

Ercümen, Şimal Semavi Plonjon Okulu üyelerinin eşliğinde galeriye dalış gerçekleştirdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Burhaniye Ticaret Odası iş birliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, Marmara Belediye Reisi Süleyman Aksoy, Gömeç Belediye Reisi Mehmet İrem Himam ve gurur müdürleri birlikte katıldı.

Share: