Balıkesir ekin sanat haberleri… Sındırgı zanaatkarları betik oldu

Sındırgı zanaatkarları kitap oldu

BALIKESİR – Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri, ahilik geleneğini ve akıbet ustaları geleceğe yürütmek yerine kaleme alınan Sındırgı Belediyesi ve Manisa Ihtişam Bayar Üniversitesi işbirliği ile “Tüvana Bırakıt Sındırgı’nın Zanaatkarları kitabı lansmanı Mübarek Vakur Meydanında gerçekleştirildi.

Manisa Büyüklük Bayar Üniversitesi ve Sındırgı Belediyesi’nin destekleri ile yapılan “Kültürel Bırakıt dahilinde Sındırgı’daki Kaybolmaya Beniz Tutmuş Anadan Görme Mesleklerin Belirlenmesi” antetli projenin ürünü olan bu mektup, iki yılı bulan tıpkı faaliyet sürecinin böylece ortaya imdi. 2019-2021 yılları arsında Sındırgı ilçe merkezi ve köylerinde mesleğini devam ettiren ya dahi yakın zamanda çoğaltmak zorunda kalan 20 geleneksel meslek ustası ile görüşmeler işlenmiş, yapılan görüşmeler kayda alınmış ve arkası sıra imla sürecine girildi. Ustaların hayat hikayelerinden, zanaatlarını sürdürürken yaşadıkları zorluklara, güzelliklere büyüklüğünde birçok farklı teferruat bu tezkere arasında vadi alıyor.

Doç. Dr. Ferhat Arslan öncülüğünde Dr. Öğr. Üyesi İlker Inançlı Çağlayan, Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Gürbıyık, Doç. Dr. Garaz Satıcı eliyle Sındırgı Belediyesi destekleri ile yayına hazırlanan nişane zanaatkarların, esnaf ve vatandaşların katılımı ile tanıtımı gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Ferhat Aslan ” Kültürel miras gerçekte bir toplumun geçmişi ve geleceği. Tığ burada Sındırgı’nın geçmişinden geleceğinden zahir bire bir önsezi sahibi olması gerektiğinden birleşik olarak böyle ayrımsız say yaptık. Ustalarımız elleri balkı görmesin bizleri akseptans ettiler, konuşmayı akseptans ettiler. Sorularımıza açık açık yanıt verdiler. Bu süreçte ara sıra onlarla beraber üzüldük kimi vakit neşelendik güldük bazı bazı düşüncelere daldık. Acep hangi yapılabilir kendileriyle ilgili elbette bir planlama yapılabilir bunları düşünmeye çalıştık. Ama arz önemlisi de onların mirasını gelecek nesillere aktarmış olduk” dedi.

Terzi Mehmet Arslan ” 1951’den beri 72 yıldır bu terzilik mesleğini yapmaktayım. Ben 51 den 60 a büyüklüğünde 7 sene yırtıkça kahrı çektim. Hitit senin kemiği benim mal pul yok. Maaş yok. 1960 dan beri de rüşvet mükellefiyim. 72 yıldan beri burada dikiş yapıyorum. Bugünleri gördük mutluyuz bağımlı. Sevinçliyiz. Bunları bize tertipleyip düzenleyenlere Cenabıhak razı olsun diyeyim” dedi.

Çömlek ustası Dik Akkayalı ise “Hayırlısı inşallah bol olur. İnşallah henüz ongun tamam. Ego şu ortamı gördüm çokça sevindim bağımlı bu yaştan sonra bizim göremeyeceğimiz bire bir husus bu. Bu sevindirdi bizi. Ayrıksı hangi diyebilirim ki sizlere. Tanrı razı olsun herkesten” dedi.

Mesleğini isteyerek icra ettiğini tamlayan açkıcı Mustafa Çevik ” İşimi ve mesleğimi bayıla bayıla yapıyorum. Benden ayrıksı de eksper yaşama bulunmayan Sındırgı’ birlikte. İşimi sürekli takdir ederek ve severek yaptığım için mutlu oldum yani. Bakir icatlar iletilmek üzere savaş ediyorum. Kitapta bile yer aldım çokça memnun oldum. Kendimle kurum duyuyorum yani” dedi.

Geçmişin geleceğe kandil tutacağını belirten ve kültürel değerlere ehemmiyet veren Ekrem Yavaş ” Sındırgı’de geçmişte ihtimal o günün yeryüzü pop meslekleri olan birtakımı çömlekçi kimisi çucu birtakımı kıspetçi, nalbant ne varsa amma bugün kaybolmaya beniz tutmuş olan o el sanatlarını biz bire bir akademik çalışmayla bir kitabın içerisine topladık ve Sındırgı’nın geçmişine tarihine esasta bir ışık tuttuk. Sındırgı’nın o eski zanaatkarlarını burada ayrımsız kitapta Doç. Dr. Ferhat Aslan hocamla bu arada benzeri say yürütüldü. Firez ve Içtimai İşler Müdürlüğümüz ve Basındaki arkadaşlarımla bu arada fotoğraflandırdık. O hikayeleri yazdık. ve geleceğe esasta nesilde fiyat agâh aynı nesle ulaşabilmek amacıyla o hikayeleri tefhim fırsatımız oldu. Ben haddinden fazla afiyet alıyorum, bahtiyar oluyorum. Bugün birlikte o kitabın tanıtımı vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’da bunun basımı üzerine birlikte bindi verdiler. Çokça evire çevire 10 dümen bir iz ortaya bundan sonra. Ben hep ustalarımıza körpe, mufassal ömürler diliyorum” dedi.

Share: