Balıkesir gündem haberi… Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir’de şişko açım töreninde konuştu: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Demincek çabucak fiyatlardaki dalgalanmayla savaş ediyor, insanlarımızın gelirlerini yıpranmamış karşılık seviyesine bakarak yükseltmeye çalışıyoruz. Sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir Kuva-yı Milliye Meydanı’nda planlı “Balıkesir OSB, Çamlık Ulus Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Değişik Projelerin Toplu Küşat Töreni”hangi katıldı.

Erdoğan, törendeki konuşmasında, zaman insanların güvenliğini, huzurunu, işini, aşını geleceğini koruma üstüne müesses dalavere anlayışıyla Türkiye’yi içeride ve dışarıda tamlık badirelerden çıkartarak yola devam ettiklerini söyledi.

Sadece bununla kalmadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı” kadar eskimemiş vizyonlarla gençlere bırakacakları iri ve zihayat Türkiye’nin inşası için çalıştıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye genelinde 76 üniversite varken bu sayının 208’e çıktığını, 81 vilayetin tamamında üniversitenin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Imdi bizim gencimiz Iğdır’dan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Muş’tan çıkıp Ankara’evet, İstanbul’a gitmesin. Imdi profesörlerimiz, doçentlerimiz, hocalarımız Iğdır’a gitsin, Ağrı’ya gitsin, Muş’a gitsin. Dolayısıyla yavrularımızı orada eğitsinler, orada yetiştirsinler. Oralardan artık bakıyorsunuz birinci olarak mezun olan yavrularımız var. Buraya durup dururken gelmedik. Bunların önünü hazırladık. 76 üniversiteden 208 üniversiteye. Yaptığımız yüksek ücret artışlarıyla işçisinden memuruna, emeklisinden içtimai arkalama alanına herkesin beraberinde düzlük aldık. Göreve geldiğimizde neydi burs? 45 liracıktı. Şimdi burs 850 teklik oldu. Doktora öğrencilerininki minimal ücrete imdi. İnşallah yılbaşında parçalanmamış bu kesimlerin durumlarını gene düzenleyerek, bol bolamat kayıplarını biraz henüz telafi edecek adımları atacağız.”

“Bay Kemal, sen hiçbir öz yapamazsın”

Türkiye’nin zihayat bire bir talih olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim bu ülkeye yaptığımız arz nazik hizmetlerden biri, eski Türkiye’nin hastalıkları arasında düz düzlük kamu finansal dengesindeki bozulmalara müsaade vermeyişimiz olmuştur. Vaktiyle masraf alınıyordu öğrencilerden. Bu harç cihetiyle gençler hatırlayın, boykotlar yapılıyordu. Tığ geldik, harcı ne yaptık? Ağız Ağıza kaldırdık. Demin var mı harç? Bulunmayan. İsteyene burs, emniyet veriyor muyuz? Veriyoruz. Yurtlarımız şu anda ihtiyacı karşılayacak noktada. 850 bin mektepli kapasiteli Türkiye genelinde yurtlarımız var. Hani diyorlardı ya ‘1 yılda yaparız.’ Erkek Eksiksizlik, sen hiçbir molekül yapamazsın. Sen, Sosyal Sigortalar Kurumunu tütün ettin, mahvettin. Cidal Ay’ın programını hatırlayın. Hastanelerde dengesiz alınan hastalarımız vardı. Kimdi o antlaşma SSK’nın başında? Bay Kemal. Bundan benzeri özdek olmaz. Aman titiz olalım. 15 seçimdir, intihap kazanamayan bu Mösyö Eksiksizlik’e benim milletim inanmadığı amacıyla bu yolu açmıyor. çıktı de Allah’ın izniyle açmayacak.

Bu adımları atarken tıpkı şeyi görüyoruz. Nedir o? Ülkemiz için kalımlı bire bir gözdağı. İşte onlar, bunlar. Bunlara, bu tehdit imkanını vermeyeceğiz. Cumhur İttifakı kendisine 2023’ten itibaren bile kullanılmamış tıpkısı döneme gireceğiz. Buna var mıyız? Buna amade mıyız? Mesele bulunmayan. Siz bu kararlılığı gösterdikten sonraları biz bu yolda feda-i birey eylemişiz ve hakeza bile devam edeceğiz.”

“Kâin sıkıntıları da biz çözeriz, tığ çözeceğiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, mevki amacıyla kalımlı bir zılgıt ve telafisi zor tıpkısı katabolizma haline dönüşecek tek adımı atmayacaklarını, attırmayacaklarını ifade ederek, “Demincek sadece fiyatlardaki dalgalanmayla savaşım ediyor, insanlarımızın gelirlerini yıpranmamış bedel seviyesine göre yükseltmeye çalışıyoruz. Zira sorunumuz, devletin batması değil fiyatların dalgalanmasıdır. Bu basit gerçeği göremeyen sanki iktisatçılar hala ‘faiz’ lafı gevelemeye devam ededursun, biz zat işimize göre üretimi ve istihdamı desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece ürem temas geçen çağ, gelişigüzel güzeşte hafta, gelişigüzel sabık ay inmeye bitmeme edecektir. Kimse bize bu konuda akıl vermesin. Yatırımcı gelsin, bizim heybet bankalarından emniyet talebinde bulunsun ve onları faize ezdirmeyeceğiz. Zira yatırım faziletli faizle imkânsız. Onun için bağan faiz.” diyerek konuştu.

Başbakanlığı döneminde enflasyonu 6,4’e düşürdüklerini, faizi de 4,6’evet indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bunu biz yaptık. Allah’ın izniyle gene şu andaki bu gidişi biz doz çıkaracağız. Bugüne kadarki demokratlık ve kalkınma adımlarını nasıl başarıyla neticelendirdiysek, inşallah bulunan sıkıntıları üstelik biz çözeriz, tığ çözeceğiz.” dedi.

Mitinge katılanlara “Türkiye yüzyılını alay malay düz yazı etmeye amade mısınız? Balıkesir, 2023’te tercihini balaban ve güçlü Türkiye’den yana yapmaya amade mısın? Balıkesir, 2023 vizyonuna sahip çıkarak, evlatlarına sunma değerli mirası bırakmaya hazır mısın? Balıkesir, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize üzeri eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bire bir defa daha kursaklarında bırakmaya amade mısın?” diyerek seslenen Erdoğan, “Balıkesir yanımızda olduğu müddetçe bize ara vermek, duraksamak yok.” dedi.

Törenden notlar

Törene, SELIM Öğür Genel Komutan Yardımcıları Hamza Elem ile Erkan Kandemir, DÜRÜST Tümen Takım Başkanvekili Ateş Parçası Ünal, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, DOĞRU Tümen Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran ve partililer katıldı.

Tören alanında bulunanlar ayrımsız dakikalık utanmak duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan merasim öncesinde Cengiz Topel Caddesi’nden Kuva-yı Milliye Meydanı’na akıllıcasına ilerlerken vatandaşların bunaltıcı ilgisiyle karşılaştı.

Vatandaşlara dürü veren Erdoğan, “Biraz sonraları bilinen Demokrasi Meydanı’nda kamu Balıkesirlilere hitap edeceğiz. O yüzden alanda bekleyenleri daha fazla üzmeyelim. Ayrımsız zaman önce inşallah oraya ulaşalım. 8 ayımız var, 8 ay sonradan bilinen Balıkesir sandıkları patlatacak, buna inanıyorum. Onun için ara vermek bulunmayan, yola devam diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tören alanına, “Zeytini koydum keder, çıkardım yağını basa basa, Balıkesir Efeleri’nden, oy namevcut sana Altılı Masa” ve “Türkiye Yüzyılı yükleniyor” yazılmış pankartlar asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, tören bitiminde kurdele keserek, açılışı yaptı.

Açılışları gerçekleştirilen Ardıçtepe Barajı, Gümüş Varak Kağıt Fabrikası ve Balıkesir Birleştirme Sanayi Bölgesi’ne etkili bağlantı yapıldı.

(Bitti)

Share: