Balıkesir yerel haberi… Ayvalık Belediyesi’ne Ilişkin Zeytinliklerin İlk Hasadını Başkan Ergin Yaptı

Ayvalık Belediyesi’ne ilgili zeytin ağaçlarından yeni sezonun evvel hasadını Ayvalık Şehremini Sevinçli Ergin yaptı. Komutan Olmuş, “Nefasetiyle ayrımlı, dünyada ürün kalitesi açısından basit sapan zeytin ağacı türüne sahibiz. Ölümsüz ağaç zeytinin bize sunduğu nimetlere karşılıksız kalmıyor, özlük imkanlarımızla bakımlarını yapıyoruz. Zeytin birlikte verimiyle bize karşılığını veriyor. Geçtiğimiz yıla nazaran önümüzdeki bu yıl imdi ürün bekliyoruz” dedi.

Belediyenin salt kaynaklarını mübarek kullanacağı konusunda verdiği sözü adına getiren Ayvalık Şehremini Mutlu Reşit, zeytinliklerin güzeşte dönemlerde hususi şahıslara kiralanarak dirimlik kaybı yaşanmasının önüne geçti ve rastgele yıl 5 bin zeytin ağacının mahsulünü işleyip zeytinyağı elde etti. Şehremaneti zeytinliklerindeki bu yılki önceki hasadın başlangıcını yapan Komutan Olmuş, yıpranmamış yıla büyüklüğünde yekpare ağaçların hasadının şehremaneti ekiplerince tamamlanacağını belirtti.

Ürünler, S.S Ayvalık Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi’nin sebze ve meyve halindeki ve gümrük önündeki mağazasının birlikte genel ağ üzerinden mevhum mağazalarda dahi satılmaya başlayacak. Hususi ambalajında, sırça şişe ve teneke kutularda sunumu yapılan yıpranmamış hasat zeytinyağlarının rafa çıkacağı dönüş sabırsızlıkla bekleniyor.

“KENDİMİZE AİT ZEYTİNLİKLERDEN, KENDİ EMEĞİMİZLE DOĞAL ZEYTİNYAĞI ÜRETİYOR, HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNUYORUZ”

Ayvalık Belediye Başkanı Mutlu Reşit, “Belediyenin saf kaynaklarını mübarek kullanacağımız üstüne verdiğimiz sözü adına getiriyoruz. ‘Ayvalık halkının parası Ayvalık Belediyesi kasasına girecek’ sözünü vermiştik. Bunun meyvelerini almaya başladık. Kendimize ilişkin zeytinliklerden, kişi emeğimizle doğal zeytinyağı üretiyor, halkımızın hizmetine sunuyoruz. Ayvalık Belediyesi’ne bu hizmetin çok yakıştığını düşünüyorum” dedi.

“ZEYTİN ARTAĞANLIK, BARIŞ VE TAFSILATLI MAL EYLEMEK”

Tağşişle bitmeme eden kanuncu ve sahih savaş konusunda geçimini zeytin sektöründen sağlayan çiftçiye ayrımsız yordam oluşturduklarının altını çizen Başkan Olmuş, “Zeytinyağı nereden, hangi standartlarda satın alınmalı sorununa yanıt olan, butik üretim pazarına dahi katkıda bulunuyoruz. Bunu kooperatif tarafından yapıyoruz. Kooperatif gitmek, tesanüt demektir. Tığ bu dayanışmayı halka yayarak, öncüsü ve destekçisi olduk. Hemşerilerim gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilir. Zeytin bereket, barış ve mufassal zenginlik geçmek. Yaptığımız hizmet çalışmasıyla hemen önümüzdeki yılın değil, yılların planlarını yapıyoruz. Nefasetiyle ayrımlı, dünyada nişane kalitesi açısından basit delice zeytin ağacı türüne sahibiz. Bengi ongun zeytinin bize sunduğu nimetlere bedava kalmıyor, özlük imkanlarımızla bakımlarını yapıyoruz. Salim olsun zeytin da verimiyle bize karşılığını veriyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla önümüzdeki bu yıl çıktı mahsul bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: