Balıkesir’de istek tutmak amacıyla yakılan ışık nedeniyle türbe yandı

Kazdağları’nın 1726 metre rakımlı Esrar zirvesinde, efsanevi Mal’ın serencam göründüğü kayran olduğu müstakbel sürülen noktadaki türbenin çevresine çaputlar bağlayan ve mum yakanlar, heves tutup, yakarış ediyor. Geri türbeyi ziyarete gelenler, yaktıkları mumları söndürmeden gitti.

ÇAPUTLAR TUTUŞTU

Bir müddet sonraları devrilen mumlar çaputları tutuşturdu. Türbeden çıkan dumanları fark fail bazen ziyaretçiler, ellerindeki su şişeleriyle alevleri söndürdü. Yöre halkı kendileri üzere önemli olan türbeyi bozulmamış tutmaya ve itinalı davranmaya dikkat ettiklerini belirterek, anane namına yaktıkları mumları da kısa süre sonraları söndürdüklerini kaydetti.

“BU DEKOR BENİ ÜZDÜ”

Kırsal Mehmetalan Mahallesi’nde oturan Fatma Solgun, türbede daha özenli davranılması gerektiğini belirterek, “Bizim Sarıkız’a inancımız var. Burada heves tutuyoruz. Senede tıpkı dönem nezir adıyoruz. Onun haricinde arada bir gelip, mülakat ediyoruz. Örneğin çocuğu olmayanlar gelip, tülbent bağlar, mum yakar, heves miktar. Burada ne efsus ki yalabık olmayan bir dekor meydana geldi. Türbede mevcut çaputlar tutuşmuş. Tığ burada mumu yaktıktan bilahare biraz bekleyip, söndürüp öyle gidiyoruz. Hepsinin yanması gerekmiyor, koca olan mülahaza, herkesin saygılı olmasını istiyoruz. Bu görünüş beni üzdü, insanlar duygun olmalı” dedi.

“BU YAPILAN İNANÇ DEĞİL”

Türbeyi ziyarete mevrut Mehmet Solgun de tülbentlerin dışarıya bağlanmasını atlaya zıplaya, “Mumları söndürmeden bırakıp gidiyorlar, kısık ve yara bire bir fon oluyor. Bu yapılan inanç değil, ateş manzara ortada” diye niteleyerek konuştu.

Share: