Baran İstanbul’u tutsak aldı! İşte daraç geneli hava şartları raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve şark akarsu, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Rum, Şark Akdeniz, Gün Doğusu Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ibik kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şark ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yıldız, çöz ve garp kesimlerde zaman normallerinin 4 ila 8 etap altında, şarki bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette, Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Doğu Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ağız kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerli kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek kontra şartlara karşı (ansızın yeğin, taşma, yıldırım, yağış simultane sağlam rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Şimal Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin kuzey ve maşrık çevrelerinin sağanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Veli kıyılarında kuzeyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Şark Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı bora ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın gün batısı ilçelerinde yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir hariç toprak genelinin aralıklı sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin doğu ilçelerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında domestik sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı bora ve gök ses bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları, Samsun ve Cıvıl Cıvıl çevreleri ile Tokat’ın doğu ilçelerinde yerli olarak sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölge genelinin espaslı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.Share: