Başakşehir’de 34 engelli BİKAM ile hareket gücüne kazandırıldı

Başakşehir Belediyesi, İstihdam ve Kariyer Yönlendirme Merkezi (BİKAM) ile özürlü bireylerin hareket hayatında düzlük alması amacıyla balaban adımlar attı. 2022 yılında 34 mânialı ilçe sakini iş gücüne kazandırıldı.

Başakşehir Belediyesi İstihdam ve Kariyere Manipülasyon Merkezi (BİKAM), işverenler ile hareket arayanları ayrımsız araya getirerek istihdama destek oluyor. Seçme sektörde işe ihtiyacı olan ilçe sakinlerinin BİKAM’a yaptığı başvurular kayıt altına alınarak, yapabilecekleri aksiyon statülerine göre ayrılıyor. BİKAM üzerinden hareket başvurusunda kâin özürlü bireyler de hareket gücüne kazandırılıyor. 2022 yılı içerişimde 34 engelli fert, muhtelif hareket kollarında aksiyon hayatına atıldı.

“Eskisinden elan güçlüyüm”

İşitme engelli Bilge Basınç ve Uğur Tütün ile otizmli Asillik Deli yaşadıkları süreci anlattı. Yapı firmasında işe başlayan sem mânialı Hakim Basınç, “BİKAM aracılığı ile gelişim hayatına atıldım. Işlemek, hem içtimai hayatıma hem birlikte şahsi gelişimimde balaban yardım sağlıyor. Psikolojik kendisine eskisinden haddinden fazla daha güçlüyüm. Başakşehir Belediyesi’ne hizmetlerinden belde teşekkürname ediyorum” dedi.

“İş gücüne bindi oluyorum”

İşitme mânialı Kasıt Duman da hiçbir engelin çalışmanın ve üretmenin önüne geçemeyeceğini belirtti. İş gücüne katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade fail Tütün, “BİKAM sebebiyle kabiliyetime akıllıca olan tıpkı işe yerleştirildim. Sakat olduğumuz üzere gelişim bulmakta zorlanıyorduk. Başakşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği bu hizmet sebebiyle hem ülkemizin hem birlikte ailemin hisse senedi gücüne ulama sağlıyorum” şeklinde konuştu.

Türküyle teşekkür etti

Diş polikliniğinde işe başlayan otizmli Soyluluk Deli ise çalışmaktan çokça bahtiyar olduğunu belirtti. Hastaları kapıda karşılayan Anormal, Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu üzere, Erzincan yöresine ilgilendiren “Hangi Ağlarsın Benim Zülfü Siyahım” türküsünü söyledi. – İSTANBULShare: