Basketbol aşkları bariyer tanımadı, engelleri basketbol ile aşıyorlar

– Basket aşkları bariyer tanımadı, engelleri basketbol ile aşıyorlar

YOZGAT – Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bedensel engellilerin toplumsal hayatta elan aşkın kayran alması amacıyla 7 yıl evvel kurulan ve 3. Klasman’birlikte mücadele fail Sorgun Engelliler Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı oyuncuları, engelleri basketbol oynayarak aşıyor.

Sorgun Mecbur Spor Salonu’nda antrenmanlarını Toplum Örgütü Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu ve antrenör Hamza Kablanoğlu eşliğinde sürdüren Sorgun Engelliler Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı, yeni sezona iddialı hazırlanıyor. Yaşları 15 ila 50 arasında değişen bazen doğuştan bazen birlikte bilahare engelli olan sporcular, eve direnmek hesabına sporun engellilere sağladığı imkanlardan yararlanıyor. Antrenmanlarını aksatmadan iri benzeri sıkı düzen ve heyecanla sürdüren Sorgun Engelliler Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, aksata haset saat 12.00’birlikte ligin evvel haftasında sahalarında karşılaşacakları Kayseri Melikgazi Belediyesi Sakat Spor Kulübü maçının heyecanını yaşıyor. Rakibi karşısında sahadan galibiyetle ayrılarak lige gür bir mebde beğenmek isteyen Sorgun Engelliler Düş Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, 2. Kütle’e çıkmayı hedefliyor.

Oyuncu İsmail Keleşoğlu: “Basket ile hayata elan külfet tutunuyorum”

Basketbol ile 7 sene evvel tanışan Rüya Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basket Takımı oyuncularından İsmail Keleşoğlu, “Ben 2000 yılında aksiyon kazası geçirdim, 2016’birlikte spora başladım. Kulübümüzü kurduk 7 senedir devam ediyorum. Basketbolu çok seviyorum çok mutluyum. Antrenörümüz Hamza Komutan’e Başkanım Zeynep Kadın’a hepsine teşekkürname ediyorum. Basketbol ile hayata tutunmamız henüz hızlı oldu elan kısmık tutunduk hayata. Sosyalleştik kullanılmamış arkadaşlarla tanışmaya başladık, eskimemiş yerler görmeye başladık. Engelleri basketbol oynayarak aşabiliyoruz. Ayın 27’sinde maçlarımız var ve hep arkadaşlarımızı davet ediyoruz. Hedefimiz böke gelmek ve onun üzere çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Oyuncu Zevküsefa Ünalan: “Hayatımız elan çalışkan, acar oldu”

30 yıl evvel geçirdiği iş kazası sonrası basket ile hayata daha üstelik ekti tutunan oyunculardan 51 yaşındaki Sefa Ünalan ise, “30 sene oldu gelişim kazası sonucu bu durumdayım. 7 sene geçmiş mızıka kurduk hayatımız bayağı aynı değişti basketbol ile. Basketbolu çokça seviyorum afiyet açısından çok güzel yâren açısından da çok pir. Rabbim razı olsun takımı kuranlardan. Basketbola başlamadan önce oturuyorduk, arkadaşlarla bir araya toplanıp dostça yârenlik ediyorduk. Derneğimiz kuruldu orada toplanıyorduk. Zeynep Kadın ve Hamza Satış öncülük ettiler, kulübü kurdular o şekilde hayatımız henüz değişti henüz çevik daha çalışkan olduk çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Bu hafta maçlarımız başlıyor, bütün topluluk arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kazasız, belasız bir zaman geçirmemizi diliyorum, inşallah hedefimiz tıpkısı eğin küme” ifadelerine saha verdi.

Başantrenör Hamza Kaplanoğlu: “Hedefimiz 2. Lig”

Umut Spor Kulübü Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı antrenörü Hamza Kaplanoğlu ise hafta sonu oynanacak karşılaşmaya kamu sporseverleri davet ederek, “Tığ haftanın 3 günü arada bir 5 günü idman yapıyoruz. Yozgat’ın önce ve tek takımıyız sakat basket takımı namına. Tığ rastgele yıl buradan beş altı pasaj tüvana çıkarabilirsek ne bahtiyar bize. 7 yıldır bu sporu yapıyoruz. Çoğu arkadaşlarım kahvelere gidiyordu demincek kahveden kurtuldu, evlerinden sokağa çıkamayan arkadaşlarım vardı onları sahalara çektik. 7 yıldır Zeynep Başkanımla bu arada bu işi yürütüyoruz arkadaşlarımız sayesinde. Haftaya ligimiz başlıyor ilk maçımız Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ikinci hafta da Ankara’ya gideceğiz. İnşallah ilk galibiyetimizi alacağız, onun üzere da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda 9 sporcumuz var, inşallah henüz bile artacak bu benzer. Hedefimiz 2. Kütle, 7 yıldır çıkamadık İnşallah bu yıl ikinci lige çıkmayı düşünüyoruz.” ifadelerine düz verdi.

Share: