Bayburt Belediye Reisi Pekmezci, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında kutlama mesajı yayımladı.

Pekmezci, mesajında, eren milletin tarihte eşi benzeri sıfır ayrımsız şahlanış ve nazik fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyetin 99’uncu sene dönümüne ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Hiçbir antlaşma dayatmalara ve esarete sorumluluk eğmeyen milletin, istiklale ve istikbale kasteden işgalcilere alın başlattığı Halas Savaşı’nda dünya tarihinde görülmemiş aynı alplık destanı ile zafere ulaştığının altını çizen Pekmezci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk milletinin canı pahasına verdiği bu savaş 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilan edilmesiyle taçlandırılmış ve tarihe adını zer harflerle yazdırmıştır.” ifadelerini kullandı.

Pekmezci, milletin mecmu imkansızlık ve zorluklara rağmen neleri başarabileceğini çalmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı sürecine ferah bakmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yeryüzünde hiçbir budun, vatanına ve bayrağına, istiklal ve istikbaline aziz milletimiz büyüklüğünde sevdalanmamıştır. Bizim amacıyla Cumhuriyet Altını elden aynı dalavere biçimi değildir. Cumhuriyet Altını gitmek, vatanını, bayrağını, milletini, istiklal ve hürriyetini canından eren bilmektir. ve böyle tıpkı tarifin yakıştığı bir tane ülke ise kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı münasebetiyle yaşadığımız çalım ve heyecanın kalıp safhaya çıktığı bu anlamlı günde kül vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı genişlik içten duygularla tebrik kartı ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin kalkmak üzere cebe arkadaşları ve kamu şehitlerimizi rahmet ve minnetle eloğlu ediyorum.”

Share: