Bayburt haberleri… Bayburt’ta 263 saklayan icazet aldı

Bayburt’ta 263 saklayan icazet aldı

BAYBURT – Bayburt’ta Kur’dakika kurslarında Kur’zaman-ı Kerim’i ezberleyen 263 bellek diplomaları planlı Hafızlık İcazet Töreninde verildi.

Ailelerin ve vatandaşların aheste bağlam gösterdiği törende açım konuşması fail Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu, 2013-2019 yılları arasında 42 hafız çıkışlı edildiğini, 2018 yılında bu sayının 182’ye çıktığını belirtti.

Başoğlu, “Bugün mektepli sayımız 550’ye çıkmıştır. Allah’a hamd ediyorum. Şu an ekranda 259 yazıyor amma karşınızda 263 saklayan var ve temas gün sayıları artıyor. Tanrı sayılarını arttırsın” şeklinde konuştu.

Başoğlu’nun ardından mütekellim Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Kur’an-ı Kerim’i hıfzeden 263 hafızın şehadetname törenlerinde bulunmaktan koyu ayrımsız bahtiyarlık duyduğunu belirterek, eğitimlerini sükse ile tamamlayarak icazetname almaya hak kazanan hafızların başarılarının devamını diledi.

Hafızları, ailelerini tebrik fail Pekmezci, “Zaman buradaki kardeşlerimiz koruyan kendisine öğrendiklerini inşallah ati nesillere aktararak yıpranmamış hafızlar yetiştirirler. Evire Çevire ve kutlu ayrımsız yoldasınız yolunuz ve bahtınız ayan olsun çoluk çocuk, rabbim sizi herhangi bir cins musibetten korusun, güzellikleri birlikte paylaşmayı nasip etsin” diyerek sözlerine akıbet verdi.

263 hafızın yetiştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ise konuşmasında şu ifadelere düzlük verdi:

“Özellikle bizler Bayburt’ta yaşadıkça şurası çok dip aynı şekilde hissediyoruz. Bayburt insanının Kur’dakika-a saygısını ve çokça derinlerden mevrut hafızlık kültürünün Bayburt’ta çokça zinde tıpkısı şekilde yaşandığını bizler hissediyoruz. Bu salonda ortaya çıkan görüntüde kardeşlerimizin kırıcı manada umum emeği, göz nuru, baş yormaları var. Alanda, sahada çalışmaları var bu manada esasen esasen müftümüze ve müftülüğümüzün personeline haddinden fazla teşekkür ediyorum. Antrparantez bu kültürü yaşatan hafızlarımızın velilerine, atalarına imtina etmek ve sevgiyi takanak biliyorum.”

Konuşmaların arkası sıra ihsan törenine geçildi. Hafızlara ödülleri Vali Epcim, Komutan Pekmezci ve siyasi partilerin el başkanları tarafından sunma edildi.

Share: