Bayburt’ta kâin bu çayevinde yöntem konuşulması yasak

Çayevinde siyasa yapılmasını ve siyasal konuların konuşulmasını yasaklayan Elçi, işletmesinin duvarlarına ‘Burada yöntem temas etmek yasaktır’ yazılmış uyarı tabelaları astı. Aldığı karara uymayanları çayevinden kapçık Murahhas, gelişigüzel partinin liderine küfredilmemesi üzere böyle tıpkısı karar aldığını, çayevine mevrut müşterilerin öz içerek fena hâlde ahbapça etmelerini amaçladığını belirtti. Kurala uyan müşteriler ise burada siyaset konuşmadıklarını, arkadaşlarıyla günün yorgunluğunu kardeşçe yazar, öz içerek attıklarını rapor ettiler.

“HİÇBİR SİYASİ LİDERE SÖVME EDİLEMEZ”

Politik konuların konuşulduğu ortamda benzeri süre bilahare seslerin yükseldiğini ve insanların birbirlerini kırdığını vurgulayan Elçi, “Banko siyasetle ve siyasetçiyle işim olamaz, levhalarda bile bellidir, yazılıdır” diyerek, ” Bayburt’ta insanlar beni kral kendisine tanırlar. 1979 yılından beri bu işi yapıyorum, 30 yıl büyüklüğünde da hastane kantinini çalıştırdım, 4 senedir üstelik bu kahvehaneyi işletiyorum. Eşimiz, dostumuz bizi yalnız bırakmıyor. Allah’a şükürler olsun eşimin, dostumun sayesinde burada işimi bitmeme ettiriyorum. Fena Hâlde bire bir ortamımız var ama burada kesinlikle siyaset konuşulmaz benim dahi siyasetle, siyasetçiyle işim olmaz. Zaten levhalarda bile yazılıdır, bellidir.” şeklinde konuştu.

“KONUŞANI KAPI DIŞARI EDERİM”

Aldığı karara yolsuz müşterilere tepkisinin sert olduğunu ve çayevinden kovduğunu sözlerine ekleyen Murahhas, “Burada politika konuşulmaz, kimse dahi konuşmaz. Konuşanı de kapıya atarım. Onu bildikleri için kimse burada politik konulara girip, politika konuşmazlar. Benim siyasal görüşüm belli, lakabım galiba. Dürüstçe hareket yeri çalıştırıyorum. Buraya siyasetçiler birlikte sağlık çayını içer, sohbetini yapar, adamakıllı uğurlanır. Hepsine saygım var” ifadelerini kullandı.

Tüm fikirlere belirgin olduğunu, her siyasi görüşe korku duyduğunu kaydeden Delege, “Herkesin benzeri fikri var, bire bir düşüncesi var ve hepsine imtina etmek duyuyorum. Şurası bile belirteyim ki olursa olsun, seçme partinin politik liderine küfredilmesin. Herkesin görüşüne saygım var insanlarda hakeza düşünmeli” diye konuştu.

“DIZGE SİYASİ LİDERLERE SAYGI DUYMALI”

Çayevinin duvarlarına yıllar önce aynı müşterisinin televizyonda çıkan lidere küfretmesinden bilahare ‘Burada siyaset konuşmak yasaktır’ yazılı tabelaları astığını bildiren Murahhas, “Sevdiğim benzeri abimiz buraya sabah saatlerinde gelirdi, otururdu televizyonda sâdır lidere küfrederdi. Hangi reis olursa olsun, kimsenin küfretmeye hakkı yoktur. Eleştirebilirsin amma saygısızlık yapamazsın. Ego da bu küfürleri kabullenemedim duvarlara yazıları astım. Bundan böyle burada siyaset konuşulmayacak dedim, yasakladım. Kimse burada politika konuşamaz, herkesin politik liderlere saygı duyması zorunludur” şeklinde konuştu.

Share: