Bayındır’da incir üreticilerine karavide ve file dağıtıldı

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Bayındır ilçesinde incir üreticilerine karavide ve ağ dağıtıldı.

Lütuflar Mahallesi’nde planlı törende konuşan DÜRÜST Fırka İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, geçtiğimiz günlerde Tire’birlikte kurgu ve araba hibe desteği verildiğini anımsattı.

Etkinlikte emeği geçenlere teşekkürname fail Çankırı, incirin coğrafi meni alınan 3 üründen biri olduğunu, Ekincilik ve Orman Bakanlığının Rahat’a 550 milyon teklik bindi verdiğini söyledi.

İzmir genelinde tarıma desteklerinin devam edeceğini belirten Çankırı, “Tahminî 6 bilyon liralık ile İzmir tarımına geçekten haddinden fazla güç benzeri desteğimiz var. Üretimimizi ekleme altın ayla getirip henüz verimli elan artımlı yapmaya çalışıyoruz. Dünyada bezek bitkilerinde ve çiçekte Bayındır’ı acun birincisi yapacağız.” diyerek konuştu.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen de kurum kendisine 2021 yılında 5, 2022 yılında ise 6 projeyi hayata geçirdiklerini vurguladı.

Üreticileri desteklemeye ve kerevit dağıtmaya bitmeme edeceklerini kaydeden Özen, şöyle konuştu:

“3 yılda Tire, Beydağ, Ödemiş ve Torbalı’da 14 bin 750 karavide dağıttık. Bu artağan topraklar ve cefakar üreticilerimizin elinden kökleri tarihe büyüklüğünde dayanan aynı sektörden bahsediyoruz. İzmir 30 ilçesiyle beraber, 148 bin üreticisiyle beraber temas şeyi olağandan hak ediyor. Çünkü üretmiş olduğumuz ürünlerle İzmir’deki 4 milyon 500 bin insanı değil Parçalanmamış Türkiye’deki 81 ilimizdeki vilayetimizdeki insanları değil, yakın coğrafyadaki ülkenin insanlarını bile besliyoruz. Bu kadar özverili, bu büyüklüğünde vefakar, bu kadar cefalı üreticilerden bahsediyoruz.”

Şen Belediye Başkanı Murat Demirezen ise ilçenin çokça âdeta alanda nazik işlemler yaptığını belirterek, “Nüfusumuz 41 bin ama yaptığımız işler şişman ayrımsız tarafta çiçeğin başkentiyiz. Üretilen ürünleri üstelik hem Türkiye pazarına hem bile dünya pazarına nasıl pazarlayabiliriz diye niteleyerek düşünüyoruz. Etkinliklerle, görsel şölenlerle, konserlerle Abat incirinin münasebet payını arttırmaya çalışacağız.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra üreticilere karavide ve ağ dağıtıldı.

Etkinlik kapsamında, Aydınlık İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde işyar Yüksek Kültür Mühendisi Eşref Tutmuş eliyle üreticilere “İncir Yetiştiriciliği Çor ve Zararlıları” eğitimi verildi. ???????

Share: