BBP Umumi Başkanı Destici, Hacıbektaş ilçesinde ziyaretlerde bulundu

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Destici, Hacıbektaş ilçesinde esnafla aynı araya gelerek sorunlarını dinledi ve izzetüikram edilen kahveyi içti.

Ardından Hacı Bektaş Iye Müzesi ve türbesini ziyaret eden Destici, tıpkısı müddet geçmiş annesi Ön Gün Ulusoy’u kaybeden Hacı Bektaş Iye Dergah Vakfı Umumi Başkanı Timur Fert Ulusoy’un evine giderek taziyelerini iletti.

Destici, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, zaman hünkar Hacı Bektaş Veli’nin yaşadığı yerde bulunmaktan nazik bire bir itibar duyduğunu söyledi.

Hacı Bektaş Ege ve Horasan erenlerinin türbelerini ülfet ettiklerini tabir eden Destici, şunları kaydetti:

“Allah rahmet eylesin, Allah onlardan razı olsun. Hoca Ahmet Yesevi’nin ocağından buralara, buralardan birlikte Balkanlara kadar hep bu topakların Türkleşmesinde, İslamlaşmasında Ahilik kültürünün, geleneğinin yerleşmesinde, yaşatılmasında hep onların bacak izleri var. Hacı Bektaş Iye, Hacı Bayram Iye, Yunus Emre, Hazreti Mevlana, bütün bunlar bizim Küçük Asya topraklarının çok kebir manevi mihmandarları. Biz budun yerine onlara müteşekkiriz. Ayrımsız misil henüz şükranlarımızı sunuyoruz. ‘Gelin canlar aynı olalım’ demiş. Biz birlikte var olan birliği yaşatmak amacıyla savaş veriyoruz.”

“Onun vefatı bizleri dahi haddinden fazla derinden üzdü”

Timur Can Ulusoy’un Hacı Bektaş Iye geleneğinden geldiğini tamlayan Destici, şöyle konuştu:

“Burada bile Hacı Bektaş geleneğinden mevrut ve amiyane aslını koruma görevlisi eden, esirgeyici, faal, yaşatan Timur Birey Ata kabilinden, işte bu gömlek ki Ön Gün Esas, hünkarın gelini kendisine biliniyordu, o makamla adlandırıyordu. Onun amacıyla bile haddinden fazla değerliydi, kıymetliydi. Onun vefatı bizleri bile haddinden fazla derinden üzdü. Ben bire bir posta elan Ön Gün Temel’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Onunla alay malay daha geçmiş rahmeti rahmana munsap eşi ve bu hanenin kurucuları olan Cemalettin Çelebi, onun oğulları, onun neslinden mevrut ve zaman ahirete irtihal etmiş herkese üstelik Cenabıhak’tan yağmur diliyorum. Mekanları behişt olsun. Zaman burada Timur Can Dede’ye ve değişik familya bireylerine hem şahsım hem birlikte Nazik Bağlantı Partisi camiası namına başsağlığı dileklerimizi ve taziyelerimizi ilettik. Cenabıhak kabul etsin.”

Ulusoy üstelik ziyaretinden periferi BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici’ye teşekkür etti.

Share: