BEHIŞT HURMASINI KURUTUP, SATIYOR

Isparta’nın Eğirdir ilçesi Balkırı köyünde ateş parçası Alem Acar, cennet hurması meyvelerini kurutup, satışını yapıyor. 2018 yılında ‘Doğanın Mucizesi Sağlığın Adresi’ adlı projesiyle yer üçüncüsü olan Acara, hayalinde ise yapılış yapmak olduğunu söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla planlı Tarımda Karı Girişimciliğinin Güçlendirilmesi programı kapsamında yapılan ‘Yedi Bölgede Tarımda Dinç Girişimci Kadınlar Güçleniyor’ proje yarışmasında 2018 yılında yer üçüncüsü olan Hilal Acar, aldığı dereceyle işlerini büyüterek, erik ve şeftali meyvelerini, sonbaharın gelişiyle bile cennet hurması meyvesini kurutarak satışını yapıyor.

Antioksidan, vitamin ve mineral itibarıyla varlıklı bire bir sonuç olan cennet hurması, kabukları soyulduktan bilahare saplarından aparatlarına takılarak tellere asılıyor. Asılan meyveler kısaca 30 günde kurumaya bırakılıyor. 2 kilogram yaş meyveden 1 kilo ark iz elde fail Alem Çevik, kendi bahçesindeki behişt hurmalarını toplayıp balkonda kuruttuğunu söyledi. Alem Acar, sonraki hedefinin kuruluş kurarak işini henüz de abartmak olduğunu aktardı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yoluyla yapılan açıklamada, “Bakanlığımız aracılığıyla tarımın her alanında eğitim çalışmalarına ehemmiyet verilmektedir. Kırsalda avrat girişimciliğin özendirilmesi, desteklenmesi ve envestisman imkanlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci eş dikici projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda eş girişimciliğinin artırılması için Tarımda Eş Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’na yönelik namına eğitimler düzenlenmiştir. Program kapsamında yapılan Yedi Bölgede Tarımda Tüvana Müteşebbis Kadınlar Güçleniyor proje yarışmasında Eğirdir/Balkırı köyünden Alem Enerjik ‘Doğanın Mucizesi Sağlığın Adresi’ adlı projesiyle 2018 yılında devlet üçüncüsü olmuştur. Aldığı dereceyle işlerini büyüten müteşebbis Acara, elma, erik ve şeftali meyvelerini, sonbaharın gelişiyle dahi cennet hurması meyvesini kurutarak satışını yapmaktadır” denildi.

Share: