Belçika’da enerji faturaları yüzde 95 arttı

Belçika’dahi yeni zindelik ve gaz sözleşmesi yapacak benzeri ailenin almanak ortalama enerji faturası güzeşte yıla bakarak yüzde 95 artarak yaklaşık 6 bin avroya ulaştı.

Belçika federal erke düzenleyici kurumu CREG, teşrinievvel ayında sayı farkı tıpkı ailenin almanak faaliyet ve doğal gaz tüketimlerine ödeyecekleri edimsel rakamları içeren verileri paylaştı.

Buna bakarak, Belçika’dahi güzeşte yılın teşrinievvel ayında ittifak işleyen benzeri ailenin yıllık bütün erke faturası ortalaması 3 bin 67 ekü seviyesinde bulunuyordu. Bu yılın teşrinievvel ayında ise yeni itilaf özne bir ailenin almanak erke faturası yüzdelik 95,3 artarak 5 bin 989 avroya çıktı. Sonunda akıbet bire bir yılda erke faturaları 2 bin 922 avro artım gösteri.

Ortalama miktarlarda istihlak özne ayrımsız ailenin yıllık doğal gaz faturası 3 bin 564 avro, canlılık faturası da 2 bin 425 avroyu buldu.

Ekimde bir önceki ayak tabanı nazaran gaz faturası yüzde 20, hayatiyet faturası dahi yüzdelik 14 artma gösterdi.

Belçika’üstelik hanelerin doğal gaz ve cümbüş tüketimleri temas ay ölçülerek faturalandırılmıyor. Evin boyutu, birçok kişinin yaşadığı ve enerji sınıflandırması kabil çeşitli unsurlar göz önünde bulundurularak almanak enerji tüketim ortalaması belirleniyor. Bu nicelik 12 aya bölünerek seçme ay ayrımsız miktarda ödeme yapılıyor. Yıl sonunda yapılan ölçümlerde ise belirlenen ayırt tahsil ediliyor.

Enflasyon sonuç 47 yılın zirvesinde

Belçika İstatistik Kurumunun 28 Ekim’de yayımladığı verilere bakarak, ülkede ekimde 1 yıl öncesine kıyasla doğal gaz fiyatı yüzdelik 130,6, hareketlilik fiyatı ise yüzde 84,7 arttı.

Ülkede para şişkinliği, yüzde 12,27 ile 1975 yılından beri ölçülen bildirme efdal seviyeye ulaştı.

Share: