Beştelsiz Mahallesi’nde konuşan Komutan Arısoy: “Facia yönetimi üzerine İstanbul’un önceki sıralarında düzlük kayran tıpkı ilçeyiz”

Beştelsiz Mahallesi Başkanla Akşam Çayı Programı’nda vatandaşların sorularını cevaplayan Zeytinburnu Belediye Reisi Ömer Arısoy, İstanbul’birlikte yaşanacak temas facia durumuna alın hazırlı olduklarını belirterek, “Serencam iki yılda ilçemize kazandırdığımız ve toplamda 100 bin metrekareye mukabele eden parklarımızı temas facia yerinde toplanma alanı yerine kullanabiliyoruz, Türkiye’üstelik kaymakamlık bazında Afet Koordinasyon ve Yönetim Merkezi’ni geçmiş kuran ilçe biziz. Parçalanmamış kuvvetli araçlarımız ve tırımız ile hizmete hazırız” açıklamasında bulundu.

Her hafta çarşamba günleri gerçekleşen Başkanla Akşam Ezanı Çayı Programı marifetiyle, Zeytinburnulu vatandaşları mahallelerinde müzakere fail Şehremini Ömer Arısoy, son namına Beştelsiz Mahallesi sakinleriyle aynı araya geldi. Sarsıntı gibi yaşanması beklenen seçkin afet yerinde ilçedeki koordinasyon ve özellikle içtima alanları ile ilgili yapılan hazırlıkların hangi aşamada olduğu ile ilgili gelen soruları yanıtlayan Başkan Arısoy, Zeytinburnu’nda içtima alanlarının eksikliği ve olmayışı ile ilgilendiren yerine çok falsolu spekülasyonlar yapıldığına özen çekerek, ana verileri vatandaşlarla paylaştı.

“Sadece 2 yılda 100 bin metrekare kazandırdık”

Zeytinburnu’ndaki her gereksiz alanın içtima alanı olduğunu belirten Komutan Arısoy, “Zeytinburnu’nda kamuya ilgili rastgele alanı toplantı yeri zar ettik. Bunun detaylarına belediyemizin tam işaret organlarından ulaşabilirsiniz. Bire Bir zamanda İlçemizde depreme alın sağlamlaştırılan ve yeni inşa edilen okullarımız, camilerimiz birlikte birer kavuşum alanıdır. Elden sonuç iki yılda Zeytinburnu’muza kazandırdığımız 65 bin metrekarelik Kavim Bahçemiz ve 35 Bin metrekarelik Marmaray’ın üstüne nesir edilen Zübeyde Bayan Parkı da bire bir kavuşum alanıdır” açıklamasında bulundu.

“Afet Koordinasyon Merkezi’ni Türkiye’birlikte önce kuran kaymakamlık biziz”

Hemen kavuşum alanıyla afet yönetimine amade olunmadığı hatırlatmasında kâin Başkan Arısoy, “Zeytinburnu Belediyesi kıran yönetimi üstüne İstanbul’un başta gelen ilçelerinden aynı tanesidir. Bu yakınlarında çalım hepimizindir. Silivri depreminden sonraları ilçe düzeyinde Afet Idare ve Koordinasyon Merkezi’ni kuran önceki ilçedir. AFAD’dan da ileri düzeyde donanıma ve ekipmanlara topluluk nitelikli benzeri kontrol kurtarma aracına sahibiz. Antrparantez AFAD’dan gelen büyük izaz tırımız ve zat imkanlarımızla aldığımız her sabah çorba ikramında kâin Faal İkram Aracımız dahi temas afet durumunda hizmetimizde olacak” şeklinde konuştu.

Zeytinburnu’nda vatandaşın hizmetinde olacak projelerin hareket süreci ile ilgili de teferruatlı bilgiler veren Başkan Arısoy, Zeytinburnu Hars ve Nutuk Merkezi’nin arkasındaki müselles alana mensur edilecek Kurultay Merkezi’nin temellerinin mart ayında atılacağını ve 2024 yılında hizmete açılmasını planladıklarını belirtti. Başbuğ Arısoy bunula gelişigüzel, proje bitiminde Zeytinburnuluların kaymakamlık dışında saha aramadan kongre güruh, aktiflik ve çeşitli faaliyetlerini 1.000 yabanlık bu alanda rahatlıkla yapabileceği müjdesini birlikte vermiş oldu. Zeytinburnu’nun merkezinin yavaş yavaş kullanılmamış benzeri çehreye büründüğünü hep bu arada gözlemlediklerini kaydeden Başkan Arısoy, “2 sene sonraları şöyle benzeri baktığımızda, Zeytinburnu’nun tam ortasında, Millet Bahçesi’nin bir anda yanında yükselen Kavim Camii, Kurultay Merkezi, Zeytinburnu Kültür Danışma Merkezi, 15 Temmuz Meydanı, Spor Merkezi, Yeni İlçe Inanma Binası, Şehremaneti, Ilçe ve ikramların tamamen tarafımızdan karşılanacağı Emekliler Kıraathanesi beraberinde olacak. Zeytinburnu’nu bilcümle alay malay geliştirerek yenilemeye bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Stat konusu İBB engeline takılıyor”

Bir vatandaşın Zeytinburnu’na eskimemiş benzeri stadyum kazandırılması konusu ile ilgilendiren mevrut sorusuna, sürecin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde sekteye uğradığını söyleyerek, “İBB’nin önünde hiçbir bariyer olmamasına rağmen 2019 yılından bu yana yıpranmamış stadın inşası konusunda defa alamadık. Eski stadın olduğu alana yeni ayrımsız stat inşa edilmesi konusunda kanuncu hiçbir bariyer yok. Tığ bu konudan vazgeçmiyoruz. Gerekirse değişik formüller üreterek zamanı geldiğinde buraya eskimemiş bire bir stat kazandıracağız” diyerek, farklı yarar formülleri üzerinde çalıştıklarının sinyalini verdi.

“Zeytinburnu’nun ati 20 yılını düz yazı ediyoruz”

Zeytinburnu’nun yer büyük ruzname maddelerinden biri olan ve Kentsel Inkılap sorularını da yanıtlayan Komutan Arısoy, ilçedeki kentsel inkılap projeleri ve planlanan işlemler ile ilişik şu açıklamalarda bulundu: “Ego belediye başkanlığı görevini aldıktan bilahare, evvel divan toplantımızda aynı teklifte bulunduk. Bakir aynı vahit kurduk, Kentsel Inkılap Müdürlüğü, yönetsel işlerden mesul başbuğ yardımcısı yerine teferruatlı yıllar görev yaptığım ve 28 müdürlükten teşekkül Zeytinburnu Belediyesi’ni 15 müdürlüğe kadar indirmiştik. Buna karşın göreve geldiğimde önceki yaptığımız amacıyla Kentsel Inkılap Müdürlüğü’nü inşa etmek olduk. Bu üstelik bu işe hangi kadar ehemmiyet verdiğimizin önceki belirleyici hamlesi oldu. Hakikat bu konuda çokça defa intaç ettiğimizi düşünüyorum. Tığ bu birimi kurduğumuzda henüz Elazığ, Silivri, İzmir depremleri olmamıştı. ‘Zeytinburnu’nda önümüzdeki 20 almanak ahit kentsel tahavvül dönemidir’, diye niteleyerek car etmiştik. Beştelsiz Mahallesi’ndeki Kuran Sitesi’nin dönüşümü ile işe koyulduk. Öncelikle Zeytinburnu’nun bina stokunun gelişmesi, depreme dayanaklı arkaç gelmesi amacını güttük. Yedikule Hastanesi’nin karşısı Telsiz Mahallesi, Beştelsiz Mahallesi, Merkezefendi’deki İETT Konutları, Üsküp Mahallesi Veliefendi Çırpıcı’dahi başlayan hür teşebbüs dönüşümü, gibi sorunları çözdük. Bu saydığımız projelerin çoğunda yüzdelik 85’e geldik, bazılarını ise önümüzdeki günlerde çözüme kavuşturacağız. Hep alay malay Zeytinburnu’nu dallı güllü tıpkısı şekilde baştan düz yazı etmeye bitmeme edeceğiz” dedi. – İSTANBUL

Share: