Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Göl kıyısındaki Konya’nın Beyşehir ilçesine kapalı Çiftlik Mahallesinde balıkçı limanında çıktı yolculuk tekneleri mesai yapıyor

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu yıl turizme kazandırılan Beyşehir Gölündeki nilüfer bahçesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Sazlıklar arasından ilerleyen seyahat tekneleriyle ulaşılabilen nilüfer bahçesi, su kuşlarının yanından geçe yeşil dokusu ile de görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’nin sunma nazik lezzetli akarsu gölü olan Beyşehir Gölü’ne kıyısı kâin Beyşehir’in Kom Mahallesi açıklarında yer düz nilüfer bahçesi yaz döneminde yörenin eskimemiş elektrik ve hava merkezi oldu. Geçtiğimiz yıl sınama turları düzenlenmeye başlayan nilüfer bahçesi artan deste üzerine bu sene turizmin hizmetine kazandırıldı. Yörede geçimini balıkçılıkla kazanan avcılar ise bu sektöre yönelmeye başlarken yaz döneminde artan turizm hareketliliği dahi yüzlerini güldürdü. Balıkçı limanında bundan sonra bahçeye devir düzenleyen yolculuk tekneleri üstelik mücahede yapmaya başladı. Elden Konya ve çevresinden değil, yurtdışından mevrut gurbetçiler ile Türkiye’nin gelişigüzel köşesinden nilüfer bahçesini görmeye gelenler gördükleri katıksız güzelliklerden etkileniyor. Teknelerle geldikleri nilüfer çiçeklerini yakından gören ziyaretçiler, natürel güzellikleri fotoğraflayarak içtimai medya hesaplarında paylaşıyor. Nilüfer bahçesi, fotoğraf topluluklarının de ilgisini çekerken, bazen gelin-eloğlu çekimleri amacıyla fotoğrafçılara üstelik meydanda havada doğal fotoğraf stüdyosu yerine değerlendiriliyor.

Nilüfer bahçesine volta düzenleyen bölge sayısı arttı

Nilüfer bahçesine bölge turu düzenleyen İbrahim Erdoğan, tıpkısı zamanda Beyşehir Gölü’nde balıkçılık yaptıklarını belirterek, fakat yaz döneminde nilüfer bahçesinin turizme kazandırılmasıyla gelişigüzel meslektaşları ile alay malay turizm sektörüne yöneldiklerini anlattı. Geçen sene tecrübe turlarıyla başlayan bölgedeki turizm ve ziyaretçi hareketliliğinin kalan bent üzerine bu yıl daha birlikte ivme kazandığını aktaran ve nilüfer bahçesine dolaşma düzenleyen mıntıka sayısının dahi artım gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu yıl 3-4 aydır nilüfer bahçesine gezilerimizi, turlarımızı bitmeme ettiriyoruz. Misafirlerimiz geliyor, onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin yeryüzü büyük nilüfer bahçesinde sabahleyin saat 8’üstelik başlayan turlar akşam ezanı 6’ya büyüklüğünde gün batımı anlarına kadar devam ediyor. Şu anda bölge sayımız 6-7 civarında, sırayla tuğra çıkıyoruz. Buranın sosyal medyada tanınmasıyla ve yapılan haberlerle ziyaretçi sayımız herhangi bir geçen dolaşma artıyor. Çabucak Konya ve çevresinden değil Türkiye’nin herhangi bir yanından ziyaretçiler geliyor. Hassaten, yurtdışından gurbetçilerimiz dahi nilüfer bahçesini görmek üzere buralara geliyor. ‘8-10 senedir Beyşehir’e gelirim, burayı hastalık gelmedim’ diyen misafirlerimiz oluyor. Ama bu sene resmi yerine turizme açıldı. Burası göle kıyısı olan Beyşehir kaymakamlık merkezine kestirmece 5 kilometre mesafedeki bire bir düzlük. Bu nilüfer bahçesi esasta çocukluğumdan beri olan domestik umum tarafından bildik ayrımsız yerdi. Fotoğrafçılar ve bilenler geliyordu amma turizme küşade değildi. Balıkçılar olarak elden bizler biliyorduk. Buranın ismi konuldu, ‘Beyşehir nilüfer bahçesi’ yerine imdi adlandırıyoruz. Balıkçı iken turizm sektörüne atılan bizler nilüfer bahçemize olan ağırbaşlı ilgiden âlem çokça memnunuz. Zamanla burası daha dahi tanınacaktır diye umut ediyoruz” dedi.

Nilüfer bahçesini görenler hayran kalıyor

Nilüfer bahçesi gezisine katılan ve birlikte getirdiği tulumu eline alarak çaldığı enstrümanla saf güzellikler beyninde geziye katılan ziyaretçilere Karadeniz havası yaşatan ziyaretçilerden Berkay Kayaç da, Beyşehir’e Gümüşhane’den arkadaşlarıyla seyahat amacıyla geldiklerini belirtti.

Ziyaretçilerden Şerife Ünal bile, nilüfer bahçesini Konya’dan görmeye geldiklerini anlatarak, “Etrafımızdan, familya çevresinden çokça gelenler var buraya. Onların tavsiyesi ile geldik. Domuzuna, çokça beğendik, teşekkürname ediyoruz. Tulum çalan arkadaşımız birlikte buraya damga kattı” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi ailelerden Ferhat Ünal ise, “Iyicene ayrımsız vadi, beğendik. Bu büyüklüğünde evire çevire olacağını düşünmüyorduk” diye niteleyerek konuştu.Share: