Bilecik’in Medetli kavununda hasat bereketli geçiyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kavun hasadına başlayan üreticiler artağan benzeri sezon geçiriyor.

Bilecik’te kavun üretimi ağırlıklı namına Osmaneli’nde yapılıyor. Sakarya Havzası’nda düzlük düzlük ilçenin Medetli köyünde yetiştirilen kavunlar İstanbul ilkin kalkışmak üzere yer illere satılıyor.

Köye mevrut tüccarlar, çiftçilerden tonlarca “Medetli kavunu” alarak bey noktalarına ulaştırıyor.

Bilecik suret, Osmaneli ve Söğüt ilçelerinde 6 bin 400 dekar alanda sabık sene 17 bin ton olan hep kavun rekoltesinin bu yıl 20 bin tona yükselmesi bekleniyor.

Osmaneli Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Yerleşmiş Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine, bölgede 4 cins kavun ekildiğini söyledi.

Piyasada bildirme çok tutulanın, Medetli üreticilerinin ektiği “Eğlek” çeşidi olduğunu belirten Ünver, “Medetli köyünde üreticiler yıllardır kavun ekiyor. Bu yıl kavun hasadından memnunlar. Kavunun lezzeti geçmiş üreticinin bilinçli olmasından geliyor. Yerey ve hava raporu de muhteşem.” dedi.

Üreticilerden Abdullah Bahar ise bu yıl ferah tıpkı istihsal sezonu geçirdiklerini rapor etti.

Sakarya Nehri’ne yakınlığından kontekst eli nimetli topraklara ehil olduklarını anlatan Baharat, ” Marmara Bölgesi’nde da pazara andıran tıpkısı noktadayız. Ürünlerimiz kalitelidir. Bu işi imdi gür öğrendik.” diye niteleyerek konuştu.

Baharat, hasat edilen kavunun bir nice noktada tüketiciyle buluşturulduğunu, İstanbul’un yanında Kütahya, Eskişehir, Düzce, Zonguldak gibi kasaba illerde satışının yapıldığını aktardı.

Hasat tıpkısı ay daha bitmeme edecek

Mahsule dostlukla davranınca tadının da bereketinin bile olduğunu dile getiren Baharat, şunları kaydetti:

“Bu mevsim, sonuç 20 senedir geçirdiğim yer güzelce mevsim. Cenabıhak artağanlık versin. 35 senedir bu işin içindeyim. Çokça memnunuz. Biz kavunu yetiştiriyoruz, kalitesine göre fiyat belirleniyor. Amiyane yetiştiren ona göre fiyata satıyor. Kaliteli yetiştiren, verdiği gübreye, bakıma bakarak haliyle fiyatı birlikte elan dolgunca oluyor.

Her sabah erkenden gelişim başı yaparız. Saat 06.00’üstelik kalkarız. İşçisi olan işçisini alır. İşçisi sıfır kişi ailesiyle gelerek kesime başlar. Yığınlar haline getirip sonraları bir tane biricik römorka yükleriz. Medetli köyümüzde pazarımız var. Kantarımız var, oraya götürürüz. Hasis benzeri çözme yerine düşünün. Pazarcı oraya dirimlik. Hangi malı beğenirse mülk sahibini bulur. Pazarlıkla anlaşırlar. Pazarcı kavunu alır. Nereye çatlamak isterse alıp götürür.”

Abdullah Baharat, bu kamer başında başlayan hasadın ilkgüz ortalarına kadar süreceğini sözlerine ekledi.Share: