Bin metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı: Vatandaşlar cumhuriyet altını coşkusunu yaşadı

Bin metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı: Vatandaşlar cumhuriyet coşkusunu yaşadı

KIRIKKALE – Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde yüzlerce yurttaş, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bin metre uzunluğundaki Türk bayrağıyla yol yaptı. Kutlamalar, zayi fişek gösterisiyle son buldu.

Kırıkkale’üstelik, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu sene dönümü muhtelif etkinliklerle kutlanıyor. Yahşihan ilçesinde kaymakamlık ve uray tarafından etkinlik düzenlendi. 7’den 70’e yurttaş, bin metre uzunluğundaki Türk bayrağıyla Oran Bahçeli Bulvarı’ndan Cumhuriyet Caddesi’ne kadar yürüdü.

Marşlar eşliğinde revan vatandaşlar, Cumhuriyet Altını Bayramı’nı heyecanlı bire bir şekilde kutladı. Ilçebay Ender Faruk Uzunoğlu, Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, Polis Iz Yüksekokulu Müdürü Mustafa Dünya ve tören düzeni üyeleri bile vatandaşlarla birlikte yürüyüşe katıldı. Kutlamalar, takım ekibinin seslendirdiği marşların ardından boş fişek gösterisiyle serencam buldu. Şehremaneti marifetiyle bile etkinliğe katılan vatandaşlara çorba ikramı yapıldı.

Etkinliğe katılan vatandaşlara teşekkürname fail Kaymakam Ender Faruk Uzunoğlu, “29 Ekim yani Cumhuriyet Altını Bayramı siz katılınca elan iyicene oluyor. Biz kişi aramızda yapınca on paralık bir anlamı olmuyor. Cumhuriyet Altını ancak sizlerle fena hâlde. Çoluk Çocuk siz Atatürk’ün dediği kadar ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek, ilerletecek sizlersiniz’ diyor. İnşallah daha güzel daha bahtiyar benzeri cumhuriyete gideceğiz. Cumhuriyet Altını Bayramı’nız kutlu olsun. Salim olun var olun” dedi.

Yahşihan ilçesinin cumhuriyetin kuruluşunda yetişkin aynı yere sahip olduğunu ifade eden Belediye Reisi Osman Türkyılmaz, “Cumhuriyet’in kuruluşunda şanlı bir yere topluluk olan Yahşihan ilçesinde zaman Türkiye’nin dört bir yanından 81 vilayetin temsilcisi gençlerle bu arada Yahşihan halkıyla beraber cumhuriyetin coşkusuna eşlik ediyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda toplanan levazımlar Yahşihan’a geliyor. Yahşihan’dan bile cepheye gidiyor” diye konuştu.

Türkyılmaz, “Bugün burada gördüğünüz üzere 81 vilayetten gelmiş gençlerle bu arada Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet koruma görevlisi olacağını inandırdılar. Bu çalkantı, tüylerimi diken diken ediyor. Emeği sabık başta sayın kaymakamımız gelmek amacıyla tamlık uray çalışanlarına üstelik teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: