Bir çift ayakkabıyla değişim ettiği kuzu yanından ayrılmıyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde esnaflık işleyen Halim Tonyalı’nın tıpkı çift ayakkabı karşılığında aldığı kuzusu ‘Babasız’ yanından ayrılmıyor. Sahibi vasıtasıyla berbere götürülerek bakım yaptırılan kuzu ise ilçe sakinlerinin ve esnafın maskotu haline geldi.

İlçede 30 yıldır esnaflık yapan Halim Tonyalı, tıpkısı yaylacının oğluna başmak ahzetmek amacıyla namına sunduğu teklifi kabul ederek 7 günlükken aldığı kuzusu ‘Babasız’e evladı üzere bakıyor.

Benzeri çift ayakkabı karşılığında takasla aldığı kuzuya gözleri yanmasın diye niteleyerek özel çağa şampuanlarıyla banyo yaptıran ve ilçede mevcut berbere götürerek hem fön çektiren hem de parfüm sıktıran Tonyalı, kuzu büyüse de kestirmeyeceklerini söyledi.

Sahibinin yanından ayrılmayan kuzu ise kaza sakinleri ve toprak esnafının maskotu haline geldi. Kahvehaneye de sahibiyle giren kuzuyu gevşemek üzere aileler çocuklarıyla alay malay Halim Tonyalı ve değişik esnafların dükkanlarına giderek ‘Yetim’le oyun oynuyor.

“Burada bire bir kuaför amcası var ücretsiz bir şekilde saçına fön çekiyor”

Kuzunun nahiye halkının maskotu haline geldiğini ve herkesin ilgisinin bunaltıcı olduğunu söyleyen esnaf Halim Tonyalı (41), “Benim oğlumla tıpkı yaylacı geldi başmak mağazamıza. Müşterimiz oğluna ayakkabı istedi, bana ayrımsız çift ayakkabı ver birlikte ego da sana benzeri aşağılık kuzu vereyim dedi. Benim sıradan çocuklarım olduğu için tükenik olsun dedik. 1-2 bölüm sonra yaylacı aradı elkızı kuzuyu karşı dedi. Gittiğimde o büyüklüğünde küçüktü ki kuzu arabanın süresince bir nebzecik bağırıyordu. Aldım kuzuyu buraya getirdim, burada kuzu bizimle dolaşmaya başladı, halıların üzerinde uyudu. 7 günlükken geldi bize. Elan batın bağı düşmemişti. İsmini ego “Babasız” koydum. Alelhusus buna faktör buraya mevrut müşteriler var çocuklarını alıp kuzuyu sevelim diye niteleyerek geliyorlar. Benim sıradan çocuklarım var 3-4 yaşlarında bunu parka götürüyorlar. Parkta kaydırıyorlar, salıncakta sallıyorlar. Kuzu resmen çocuklarımın bir eğlencesi oldu. Parka gelen vatandaşların kucağından inmiyor. Kuzumuz çağa şampuanıyla banyosunu yapıyor gözleri yanmasın diye bir nebzecik. Banyosunu yapıyor ondan sonraları tüylerini saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz, tarıyoruz. Burada benzeri güzellik salonu amcası var ücretsiz benzeri şekilde saçına fön çekiyor, tarıyor, parfümünü sıkıyor. Kuzuyu tıpkı müddet sonradan eş evlatlarından ayıramıyor, evladın kabil ardı sıra ayrılmıyor. Evden arabayla geliyorum zaman zaman arabadan indiğim devir camdan atlayıp peşime geliyor. Nereye gidersem kuzu benden ayrılmıyor. Kuzuyu büyüteceğiz, büyüdükten sonraları imdi bu birlikte yaylacılarla alay malay dağlara çıkma, otlamaları dağlarda yapacak ama tabiki kesinlikle kuzu hangi büyüklüğünde büyürse büyüsün kesmeyeceğiz” dedi.

“Halim abi bizim dükkana geliyor, o birlikte ardından geliyor”

Kuzunun Halim Tonyalı’nın yanından ayrılmadığını tabir fail esnaf İbrahim Sembol, “Kuzu bizim maskotumuz oldu, marketimize de geliyor arada sırada. Bağırıyor, ortalığı yıkıyor ama olsun. Kuzu çokça yaşama elhak, meydanda dolanıyor. Halim abinin peşinden ayrılmıyor filhakika. Halim abi bizim dükkana geliyor, o bile peşi sıra geliyor. Benzeri küşayiş aldım bunu gizledim, bilahare bire bir baktım gine Halim abinin peşine koşuyor. Çocuklar seviyorlar, hassaten ahzetmek istiyorlar. Müşteriler seviyorlar, hep kucağına kabul etmek istiyor” ifadelerini kullandı. – GÜMÜŞHANE

Share: