“Biz Aynı Takımız Projesi” ayrımlı kültürlerden aileler ve çocuklarını bacanak yapıyor

Toyluk ve Spor Bakanlığının “Tığ Benzeri Takımız Projesi” kapsamında tıpkısı araya gelen Kastamonu ile Şanlıurfa’dan öğrenciler ve aileleri, hem birlikte pir zaman geçiriyor hem de kullanılmamış dostluklar kuruyor.

Bakanlığın Eğitim Bilimi Araştırı ve Eş Güdüm Genel Müdürlüğü eliyle hayata geçirilen proje kapsamında, ülkenin ayrımlı yerlerinden 24 iklim eşleştirildi.

Projenin uygulanacağı illerde 6 ve 7. sınıflarda tahsil gören 44’er gence, eğleşme ettikleri illerde 14 hafta süresince spor ve sosyal harmoni eğitimi verildi. Henüz bilahare iller, ikişerli gruplar halinde birbiriyle eşleştirildi.

Eşleştirilen Kastamonu ve Şanlıurfa’dan öğrenciler, ağustosta Sazak Akkum Gençlik Kampı’nda kamp yaparak, birbirlerini tanıma fırsatı buldu.

Ardından mektepli ve velilerden oluşan 70 yabanlık Şanlıurfa ekibi, Kastamonu’ya geldi. Kastamonu Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü personeli tarafından aileler ve çocuklarına kentin tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezdirildi.

Birbirleriyle dost olan iki kentin öğrenci ve velileri, Kastamonu Bilgisizlik Merkezinde, tabiiyet evlerinde mütezayit torunlar üzere beraberinde verip bez bebek yaptı.

“Bu proje bakir arkadaşlarla tanışmamızı sağladı”

Şanlıurfa’dan gelen velilerden Emine Saika, AA muhabirine, etkinliği çokça manalı bulduğunu söyledi.

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yerlerini gezip kanyonlarını, sahilini gördüklerini anlatan Yıldırım, “Gelişigüzel sabah ‘Acaba zaman ne göreceğiz?’ diye niteleyerek coşkulu ve işlek şekilde uyandık. Sunturlu tıpkı aktiflik, oğlum üstelik ben bile çok mutluyuz.” dedi.

Oğlunun Sazak’deki kampta Kastamonu’dan rüfeka edindiğini tamlayan Saika, “Özellikle tedirginmiş ama ayrılırken ağlamışlar. Burada birlikte Kastamonu’daki velilerle tanıştık. Çok evire çevire arkadaş olduk.” diye konuştu.

Urfa’dan mevrut öğrencilerden Muhammed Tasavvur Koyuncu da Sazak kampından sonradan ayrılırken ağladıklarını dile getirerek, “Ailelerimiz birbiriyle tanışıyor, bizler üstelik eğleniyoruz. Bu proje yıpranmamış arkadaşlarla tanışmamızı sağladı. Arkadaşlarımızla bağımız arttı. Asosyal arkadaşlarımız var, onlar birlikte sosyal olmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Kastamonulu öğrencilerden Muazzez Yıldızoğlu ise projenin haddinden fazla eğlenceli ve kasırga verici olduğunu vurgulayarak, “Şanlıurfa’dan arkadaşlarımızla oyunlar oynadık, sırlarımızı paylaştık. Birbirimize oyunlarımızı öğrettik.” diye niteleyerek konuştu.

İmran Özdemir da Kastamonu’da Şanlıurfalı aileler ve çocukları ağırladıkları üzere mutlu olduklarına işaret ederek, “Çocukların farklı kültürden farklı insanlarla tanışması, sosyalleşmesi, halis güveninin gelişmesi açısından iyi benzeri proje. Yalnız çocuğum değil tığ bile kullanılmamış dostluklar edindik.” dedi.Share: