Bodrum’da Frenk kaktüsünün tanıtımı için “Opus Müzik Festivali” düzenlenecek

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yangınlara “duvar olma” özelliği haiz Frenk kaktüsünün tanıtılması için 9-10 Ilkgüz’de “Opus Çalgı Aleti Festivali” gerçekleştirilecek.

Bodrum Kalesi’nde birleştirme edilen curcuna öncesi gazetecilere açıklamalarda kâin festivalin laf yönetmeni opera sanatçısı Burak Kurnaz, tertip kapsamında iki konser düzenleneceğini söyledi.

Piyano sanatçısı İlyun Bürkev ile Ayşe Cemre Ağırgöl, yay sanatçısı Naz İrem Türkmen’in 9 Ilkgüz’de sahneye çıkacağını anlatım eden Anaç, “Aynı zamanda 9 Eylül İzmir’in 100. halas yıl dönümünde bu tüvana kızlarımızla şanlı benzeri tebrik kartı yapacağız. Bu üç genç kızımız Türkiye’nin gailesiz sesleri, bizi sıkıntılı dışında başarıyla hile ediyor.” dedi.

Alman Kerem Opera Çekmece Orkestrası’nın (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra) 10 Eylül’de kendisiyle sahneye çıkacağını belirten Anaç, şöyle konuştu:

“Türkiye’ye ilk defa geliyorlar. 100 dalda Grammy Ödülü sahibi ve 120 almanak geçmişe ehil dünyaca adlı bir orkestra. Orkestra Şefi Gürer Aykal yönetiminde soprano Burcu Hancı ile sahneye çıkacağız. Festivalin yer majör amacı görüşme ve doğayı çitmek. Frenk kaktüsü, yangınlara cidar olan bire bir nebat. Bodrum ve Türkiye genelinde farkındalık monte etmek istiyoruz, insanlarımıza bunu beyan etmek istiyoruz. Bodrum’un domestik halkı ve burada oturan birçok kayırıcı bu bitkiyi haddinden fazla mebzul biliyor. Bu bitki çok müfit ve yüzde 90’ı suyla kaplı olduğu üzere yanmıyor. Ormanlarımızın yanmaması üzere bu kaktüsü rekzetmek yangınlara ayrımsız önlem olacaktır. Bunu müzikle öncelemek istedik.”

İlki düzenlenecek festivalin genel koordinatörlüğünü ise Şair Göktan yapıyor.

Etkinlik, erte 20.00’de Bodrum Kalesi’nde başlayacak.

Share: