Borsa haftayı rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzdelik 2,72 kazançla 4.216,98 puandan tamamlayarak umum zamanların bildirme yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü genişlik faziletli düzem rekorunu 4.233,58 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, esbak kapanışa bakarak 111,52 benek artarken, mecmu prosedür hacmi 92,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 3,44, ana ortaklık endeksi yüzde 2,24 ayar kazandı. Seksiyon endeksleri ortada yeryüzü çok kazandıran yüzde 7,70 ile maden anne uran, yer çokça gerileyen ise yüzde 1,20 ile yapım oldu.

MEMLUK’da tarım dışı istihdam ekimde 261 bin kişiyle beklenenden çok arttı.

Analistler, yatırımcı fiyatlamalarında enflasyon ve dinginlik ikileminin baştan yöre plana çıktığını belirterek, ekincilik dışı istihdam verisinin beklentilerden ferah gelmesiyle piyasalarda riziko iştahının arttığını ifade etti.

MEMLUK Format Bankası’nın (Fed) dünyalık politikasına ilişik belirsizliklerin sürmesinin de global piyasalarda anlaşılmaz seyri beraberinde getirdiğini söyleyen analistler, Fed’in getiri artırım büyüklüğünü ne devir azaltmaya başlayacağına dayalı beklentilerin netleşmesinde açıklanacak vukuf ve yetkililerin sözle yönlendirmelerinin faal olacağını aktardı.

Haftaya ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını dile getiren analistler, marifet gündeminde ensiz ortamında ödemeler dengesi ve sanayi üretimi, elverişsiz dışında ise KUL, Almanya ve Çin’dahi enflasyon, İngiltere’de tahaccüm, Ekü Bölgesinde perakende satışların öne çıkacağını söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.300 puanın direnç, 4.080 ve 4.050 seviyelerinin bindi konumunda bulunduğunu bildirdi.

Share: