“Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, memleketi Kırşehir’de uluslararası programla anılacak

UNESCO aracılığıyla, saz alanında Türkiye’deki Doğurucu Şehirler Ağı’na alınan Kırşehir’birlikte, “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, ölümünün 10. sene dönümünde uluslararası programla anılacak.

Kırşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 23-25 Ilkgüz’dahi “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı” düzenlenecek.

UNESCO’nun çalgı aleti şehirlerinden temsilcilerin üstelik katılacağı yâd programı ile Neşet Ertaş başta koyulmak üzere Küçük Asya Abdal geleneğinin uluslararası boyutta tanıtımına katkı yapılacak.

Yâd programı, 23 Ilkgüz’üstelik Neşet Ertaş Firez ve Hanek Merkezi’nde düzenlenecek panel ile başlayacak. Bire Bir zaman söz yürüyüşü, bateri zurna gösterisi, protokol konuşmaları ile Gürcistan, Almanya ve İtalya’dan gelen sanatçıların konserleri gerçekleştirilecek.

İkinci zaman, programa katılan ülkelerin temsilcileriyle kuma matbuat toplantısının arkası sıra Uray Abdallar Topluluğu konseri ve ayrımlı illerden gelen grupların dinleti ve gösterileri yapılacak.

25 Ilkgüz’üstelik Bağbaşı Mezarlığı’nda Neşet Ertaş, Aşure Ayı Ertaş ve gayrı ozanların mezarları ülfet edilecek, Muharrem Ertaş’ın evine gidilecek ve mevlit programı düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 25 Eylül 2012’bile hayatını kaybeden “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş’ın, alçak gönüllü hayat tarzı, türkülerinin insana ve hayata dokunuşu, misilsiz sesi ve yorumuyla Rum Abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürünün yer büyük temsilcisi olduğunu belirtti.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması amacıyla değişik organizasyonlar yaptıklarını vurgulayan Ekicioğlu, şunları kaydetti:

“Kırşehir Belediyesi olarak hazırladığımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı’nın, UNESCO şehirlerinin üyelerini bile daha çok birbirine yaklaştırmasına şalter olacağını düşünüyoruz. Büyük ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından önce, 2009 yılında UNESCO aracılığıyla ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ unvanını almıştı. 23-24-25 Ilkgüz tarihlerinde, üç bölüm meşbu komple sürecek programlara kamu Kırşehirli hemşerilerimizi bekliyoruz.”

Share: