“Bozkırın tezenesi”nin oğlu Hüseyin Ertaş, babasına ilişik türküleri ilk defa seslendirdi

halk ozanı Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, Kırşehir’deki ihtifal programında bağlamasıyla babasına ait türküleri ilk kez seslendirdi.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı amacıyla Kırşehir’e mevrut Hüseyin Ertaş, Cacabey Meydanı’nda planlı konser programına katıldı.

Burada dinleti veren sanatçıları dinleyen Hüseyin Ertaş, henüz sonra oğlu Soyluluk Neşet Ertaş ile sahneye çıkarak bağlamasıyla babasına ve dedesine ait türküleri seslendirdi.

Hüseyin Ertaş, burada yaptığı konuşmada, kendisinin sanatkâr olmadığını, eskiden babasına muavenet etmek maksadıyla müzikle ilgilendiğini söyledi.

İlk zamanlar babasının beraberinde darbuka, daha sonra birlikte rabıt çaldığını tamlayan Ertaş, “Babamı ferahlatmak üzere bu işe başladım. Babamın sazını alıp hayatta sahneye çıkmadım. Çıkmaya cüret etmedim. Cesaret eksantrik cüret ayrıksı bire bir şeydir. Babamın oğlundan dolgunca tıpkı şeyler bekler insanlar. Biz dahi o dolgunca şeyler namevcut. Babamın hesabına gölge düşmesin diye niteleyerek ben babamın sazını alıp sahneye çıkmadım.” dedi.

Babası emrihak ettikten bilahare takkadak kızlarının düğününde sülale arasında bir birçok parçasını çalıp söylediğini tabir eden Ertaş, şöyle bitmeme etti:

“Zaman bile karı ortada sayılırız zira Kırşehir bizim evimiz. Sizler dahi bizim ailemizsiniz. Babam hastalandı, ben bağlama çalmayı bıraktım. Babam gitti, hiçbir çalgı aletini elime almadım. 5 sene boyunca sürdü bu. Enstrüman üstelik dinlemedim. Biz arzulu sanatkâr değiliz. Ego babamın türküsünü söyleyemiyorum, ben ağlıyorum açıkçası.”

Bozlak ustasının birçok türkü ve ezgisi bulunduğuna bel fail Hüseyin Ertaş, “Birçok türkünüz var dendiği devir, ‘Kaç şerha olduğunu bilmem, halkımız kaç tanesini sevdiyse, konserlerde birçok tanesini isterse o kadar türküm var.’ derdi, gerisini bir anlamda çöpe atardı.” diyerek konuştu.

halk ozanı Neşet Ertaş’ın mümasil dostu ve namına betik yazan artist Alay Bilge Tokel, dinleti sonrasında Hüseyin Ertaş’a babasının resminin olduğu tablo ihsan etti.

Hüseyin Ertaş’ın güzelce ayrımsız sahne performansı sergilediğini belirten Tokel, “Türkülerin babası Neşet Ertaş’ın sevgili evladı Hüseyin Ertaş, babasının genişlik ata türkülerini söyledi. Iri benzeri aldatarak, yetkinlikle benzeri babası üzere yüreğinden, gönlünden gelerek okudu.” diyerek konuştu.

Programa, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Neşet Ertaş’ın kızları Döne ve Canan Ertaş, kaymakamlık şehremaneti başkanları, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.Share: