Bozok Film Festivali başladı

Bozok Film Festivali başladı

YOZGAT – Firez ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteği ile Yozgat Valiliği himayesinde gerçekleştirilen, Yozgat Uray Başkanlığı ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü paydaşlığında Sinema Okuryazarları Derneği yürütücülüğünde planlı Bozok Film Festivali başladı.

Yozgat’ta 19-21 Ilk Teşrin günleri ortada ilki gerçekleştirilen Bozok Film Festivali’nin açım programı Erdoğan Akdağ Kongre ve Firez Merkezi’nde yapıldı. Açılış programında konuşan Yozgat Valisi Temiz Çelik, Bozok Film Festivalini ati sene arsıulusal alanda yapmayı umut ettiğini söyledi. Vali Çelik, “Yozgat’ın algısını değişmek amacıyla tığ elimizden geleni yapıyoruz amma bizim yaptığımız beraberinde altın kardeşlerim, darülfünun öğrencisi kardeşlerim ve sinemasever kardeşlerim sizlere çok henüz balaban amal düşüyor. Bu şehrin sevgisini, bu şehrin insanının devletine ve milletine bağlılığını, misafirperverliğini, hoşgörüsünü anlatmamız gerekiyor. Tığ bu şehri seviyoruz ve sizlerin dahi seveceğini biliyoruz. Bu sevgiyi sahneye yansıtan değerli sinemaseverlere, festivalimize katılan amele kardeşlerimize tükenmez şükranlarımızı sunuyorum. 258 film Bozok Film Festivali’nin birincisinde saha aldı. İnşallah umut ediyoruz ve yapacağımızı birlikte biliyoruz. Yani biz Bozok Film Festivali’nin kurumsal tıpkı arkaç geldiğini düşünüyoruz. Seneye arsıulusal Bozok Film Festivali’ni yapmayı ve başlamayı umut ediyoruz.” dedi.

“Yozgat’a değer kattı”

Bozok Film Festivalinin Yozgat’a ayrı aynı reklam değeri kattığını de tamlayan Ilbay Polat, “İlkini yapıyoruz ama görüyoruz kim ilkini yaparken birlikte ilkler arada sırada acemilikleri bile yaşatır, heyecanı yaşatır. Biz bu heyecanı yaşadık ve müptedi ruhumuzu kaybetmedik. Haddinden Fazla güzelce bir ekibimiz, istekli tıpkısı ekibimiz vardı. İnanılmaz insanları buraya getirdiler. Biz de onları Yozgat’ta ağırlamaktan ve görmekten çokça şişman mutluluk duyduk. Festivalimize ayrı ayrımsız gelgel kattılar. Yozgat’ta ayrı tıpkısı reklam değeri kattılar.” şeklinde konuştu.

“Yozgat’ımızı mecmu dünyaya tanıtacağız”

Yozgat Şehremini Ihtişam Köse ise, “Yozgat, Anadolu’nun bağrında Bozok yaylasının tüm ortasında masalı, hikayesi ve yaşanmış olayları sağlam çok olan tıpkısı ilimiz. İnşallah Bozok Film Festivalimiz masallarımızı, hikayelerimizi bölüm yüzüne çıkmamış hikayelerimizi hem ulusal hem de uluslararasında beyazperde ile inşallah kül dünyaya Yozgat’ımızı tanıtmış olacağız. Bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerine meydan verdi.

Konuşmaların arkası sıra program saz dinletisi ile devam etti. Programda Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçıları özge edildi. Henüz sonradan Yozgat’ı anlatan gelişmemiş film ve Bozok Film Festivali’nde değerlendirilmeye hak kazanan filmlerden gücük kesitlere meydan verildi.

Programa İranlı yönetmen, yapımcı ve senarist Majid Majidi, Beyaz Perde ve Dizi oyuncusu Orhan Kültürlü kaymakamlık kaymakamları ve belediye başkanları, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve çokça sayıda öğrenci katıldı.

Share: