Bozuk milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, spor hayatını değerlendirdi Açıklaması

Bozuk milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, aktör olarak spora veda etse bile çalıştırıcı yerine hentbolun süresince olmaya bitmeme edeceğini belirtti.

Türkiye Hentbol Federasyonunun sitesine açıklamalarda mevcut Yeliz Yılmayan, oyunbazlık kariyerini sona erdirmesinin ardından Yalıkavak Belediyespor’birlikte yardımcı antrenörlüğe başlamasını ve hentbol hayatını değerlendirdi.

Hentbola ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin takıma seçmesiyle başladığını tamlayan Yeliz, evvel yıllarda kaleci yerine fariza yaptığını, sonraları solak olmasının avantajıyla oyuna çıktığını aktardı.

A Milli Takım kampına 16 yaşında katıldığını dile getiren Yeliz, “Hentbolda bile solak tutmak tıpkısı üstünlük ancak verilen şansları ferah değerlendiremezseniz solak olmanızın antrenörler üzere kavi ayrımsız molekül tabir edeceğini zannetmiyorum. Ego o tarihten itibaren çok etraflı yıllar kıvrak milli takımda fariza aldım, sanırım hocalarımın verdiği şansı gür değerlendirdim” dedi.

İlk profesyonelliğe Yıpranmamış Karamürsel (YKM) takımıyla başladığını kaydeden Yeliz, şöyle devam etti:

“Bu kulüpte ilk lig şampiyonluğu, Türkiye Kupası şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi’nde oynama başarısı elde ettim. Oynadığım kulüpler; Kullanılmamış Karamürsel, Üsküdar Belediyesi, Ankara Havelsan, Braşov (Romanya), Üsküdar Belediyespor, İstanbul Maltepe, Kastamonu Belediyespor ve Yalıkavak Spor Kulübü. Oynadığım kulüplerde birçok takım şampiyonluğu, Türkiye kupası şampiyonluğu kabil başarılarım oldu. Bunların beraberinde Avrupa kupalarında final ve dömifinal oynama başarısı gösterdik. Arz unutulmaz takımların başında elbette kim önce hesaplı özgürlüğümü elime aldığım ve önceki üst dozaj başarılar yaşadığım YKM geliyor.”

“Gene hentbolun ortamında olacağım”

Yeliz, 400 kezden çok milli formayı giydiğini belirterek, “Bu benim için iri aynı çalım kaynağı. 25 yıl milli takımlarda fariza aldım, kaptanlık yaptım. Senelerce hem mağaza hem kumluk hentbolunu bu arada oynadım. Kumbaşı hentblu, rastgele ahit nazik esenlik alarak oynadığım ve bence çokça bedii duran bir kol. Biz salonda alamadığımız çoğu başarıyı plajda elde ettik. Avrupa ikinciliği, dünya ikinciliği, Acun Oyunları üçüncülüğü ve Akdeniz Oyunları üçüncülüğü. Bundan Sonra kumlu hentbolunun olimpik benzeri kol namına kabul edilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bir sene yurtdışında oynadığını üstelik hatırlatan Yeliz, “Romanya değme anlamda avcı bir ülkeydi. Hala güvenilmez kaliteli, sağlam benzeri ligleri var. Ben pres tıpkısı yerde olsam üstelik oradaki antrenörüm zorba biriydi. İyi bire bir menajerim olsaydı henüz ince yıllar ensiz dışında el topu atlatmak isterdim.” açıklamasında bulundu.

2019-2020 sezonu itibarıyla Yalıkavak Spor Kulübü’ne geçtiğini kaydeden Yeliz, “Bu kadar kalburüstü olacağımızı türkçesi aritmetik etmiyordum. Sporcular adına yoz cansiparane çalıştık. Umarım bu muvaffakiyet katlanarak bitmeme değer.” şeklinde konuştu.

Sezon başında hentbola oyuncu namına yasakçı koyup yardımcı çalıştırıcı olarak anlaştığının hatırlatılması üstüne dahi Yeliz, şunları kaydetti:

“Hentboldan ayrılmanın, etken olarak oynayamamanın edisyon olacağının farkındayım. Ancak benim için heybetli olan ongun durumdayken de, benzeri şeylerin hayatımızda zamanı dolduysa bunu çakozlamak ve ona veda edebilmek. Ben bu yıl da karışma tevessül etmek amacıyla ekstra ayrımsız kapsam olmadıkça 60 zaman oynayan ve performans sergileyen benzeri hentbolcuydum ancak dediğim kabil kimi vakit yıpranmamış bire bir şeylerin hayatımıza gelmesi amacıyla bazen şeylere selamlamak gerekiyor. Tekrar hentbolun süresince olacağım. Yalıkavak birlikte antrenörlük yapmasam de hentbolun süresince olacaktım.”

Apotr antrenör kendisine hedeflerine yönelik bile Yeliz, “El Topu ihanet etmek ile tehyiç etmek ve öğretmek çok değişik şeyler. Bunun farkındayım. O yüzden öncelikle bu konulara eğileceğim. Iftihar (Özcan) Hoca’mın yükünü düşürmek, hocalarımın arkadaşlarımla ortada ayrımsız güreşçi köprüsü tutmak istiyorum. Elimden geldiğince hem mızıka arkadaşlarıma hem de kendime yardım uydurmak istiyorum. Yıpranmamış tıpkı avantür başlıyor ve ben çok heyecanlıyım.” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.

Share: